Webnoviny - Krimi

Od prvého septembra vzniknú tzv. rodinné súdy

Rodinní sudcovia budú od septembra po ôsmich rokoch diskusií realitou aj na Slovensku.

„Tá zmena je legislatívne pomerne jednoduchá,“ konštatovala na tlačovej besede ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Umožní ju novela rezortnej vyhlášky Spravovacieho a kancelárskeho poriadku pre súdy.

Na súdoch sa doterajšie špecializácie rozšíria o kategóriu všetkých rodinno-právnych vecí. Budú pod ňu spadať všetky spory, ktoré sa rozhodujú podľa zákona o rodine.

„Tým sa vytvorí priestor, aby sa sudcovia mohli na túto špeciálnu agendu, ktorá možno vyžaduje aj inú znalosť, nielen právnu, ale sčasti aj psychologickú, aby sa mohli špecializovať,“ povedala ministerka, podľa ktorej by to malo priniesť rýchle a kvalitné rozhodovanie prípadov, ktoré sa dotýkajú aj detí.

Zmenia rozvrh

V novej agende budú zlúčené všetky prípady poručníckej agendy a rozvodovej agendy. Od prvého septembra bude musieť každý súd zmeniť rozvrh práce a prispôsobiť ho novele. Predseda súdu posúdi podľa rozboru doterajšej agendy, koľko prípadov bude patriť do novej agendy a koľko na ňu presunie sudcov z civilnej agendy, resp. pridá k tým, čo sa venovali poručenskej agende.

Podľa šéfa Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar je formovanie rodinných súdov naplnením motta Slovenska, ktoré prijalo Chartu práv dieťaťa „Napriek tomu, že počet detí na Slovensku klesá, pôrodnosť je nižšia, napriek tomu je na Slovensku vysoký počet detí sledovaných na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny,“ upozornil Jozef Mikloško z organizácie Úsmev ako dar. Celkovo u nás sledujú 29 percent detí v 226 tisícoch rodinách, čo je 346-tisíc detí.

V poručenskej agende súdy v roku 2010 vybavili asi 30-tisíc vecí, ktoré sa týkali starostlivosti o maloletých. K tomu treba prirátať rozvody, kde bolo v minulom roku podaných asi 15-tisíc návrhov. Z toho viac ako 60 percent sú žiadosti o rozvod manželstiev s deťmi.

Keď nestačí iba právo

Podľa predsedu Okresného súdu v Pezinku Petra Rajňáka vznikajú rodičovské súdy na základe spoločenskej potreby, keďže u nás sa rozvádza podobne ako v EÚ až 41 percent manželstiev. Rastie aj počet detí, ktoré sa rodia mimo manželstva, je ich až 20 percent a vzťahy treba v týchto prípadoch zväčša upraviť súdne. „Vidíme vo všeobecnosti pozorovateľnú krízu rodiny na Slovensku,“ dodal Rajňák s tým, že špecializovaní rodinní sudcovia by mohli veci ovplyvniť – buď zachrániť manželstvo, alebo vzťahy usporiadať tak, aby sa bývalí manželia na súdy nevracali.

„Na to však potrebujeme byť špecializovaní a potrebujeme vzdelanie, ktoré nie je iba právne,“ povedal. Podľa neho sa musia títo sudcovia dovzdelať z forenznej psychológie, sociológie, teórie riešenia konfliktov. Preto by mala nasledovať príprava modelu vzdelávania. Foto: Ilustračné foto SITA Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM