Andrea Mesarčíková Rôzne

Na Slovensku padajú teplotné rekordy, no ešte môžu byť prekonané

V dôsledku horúceho počasia padajú na Slovensku teplotné rekordy.

„V Piešťanoch namerali 33,8 stupňa Celzia, na Sliači 33,9 a v Žiline 33,2 stupňa C,“ informoval dnes TASR meteorológ Peter Jurčovič.
„Sú to prekonané teploty z roku 2006. Niektoré rekordy, ako napríklad v Sliači alebo v Žiline, sú aj z roku 1959 a to už je viac ako 50-ročný rekord,“ dodal Jurčovič.
Podľa neho sa dá predpokladať, že aj naďalej bude veľmi horúce počasie. „Veľmi teplo by malo byť až do nedele,“ spresnil odborník a upozornil, že teplotné rekordy, ktoré doteraz platia, nie sú až také vysoké, aby nemohli byť prekonané.
Teplotný rekord nameraný v Bratislave je 32,6 stupňa C ešte z roku 1970. „Nie sú to také vysoké teploty, aby nemohli byť prekonané, pretože v tomto týždni sa ráta s ďalšími teplotami okolo 35 až 37 stupňov C, najmä na západnom Slovensku,“ povedal.
Najteplejšie oblasti by podľa neho mali byť od Bratislavy, Komárna, po Prievidzu. „Zahrnul by som k nim aj Sliač, Lučenec, Dudince. To bude asi najteplejšia oblasť,“ spresnil meteorológ. Na východnom Slovensku nebudú až také vysoké teploty, v Košiciach môžu dosiahnuť okolo 32 stupňov C.
Júl je na Slovensku nielen najteplejší, ale aj najdaždivejší mesiac. „V tomto mesiaci sa vyskytujú najvyššie teploty, ale aj najviac dní s búrkami. V súčasnosti prevažujú skôr teploty nad búrkami, aj keď sa búrky vyskytujú, ale sú zatiaľ slabé a tak stúpajú teploty,“ spresnil Jurčovič.
Prílev teplého vzduchu smeruje rovno do strednej Európy, pomaly až k Baltskému moru. „Vo východnom Nemecku, severnejšie od nás sú už tri dni horúčavy okolo 38 stupňov C, vo Švédsku je 35 a v Rusku za polárnym kruhom tiež vyše 30 stupňov C,“ spresnil meteorológ s tým, že celé vnútrozemie je v extrémne horúcom vzduchu a prejavuje sa to aj na našom území.

Zdroj TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM