Zuzana Vajayová Rôzne

Prežite netradičného Valentína

Blíži sa Valentín a už o niekoľko hodín budú zamilované páriky po celom svete oslavovať deň patriaci všetkým zaľúbencom.

Tento sviatok sa dá stráviť rôznymi spôsobmi – na horách, príjemným wellnesom, romantickým výletom za kultúrou či históriou, dobrou večerou pri sviečkach vo dvojici, alebo búrlivo pikantnou nocou. No tomuto krásnemu sviatku sa dá vdýchnuť aj celkom iný rozmer, ktorý vás s partnerom môže ešte viac zblížiť.

Už 16.-krát sa totiž na Slovensku pod záštitou Slovenského červeného kríža koná Valentínska kvapka krvi, čo je celoslovenská kampaň zameraná na oslovovanie darcov krvi hlavne z radov mladých ľudí, ale aj rodinných príslušníkov. Ak by ste teda s partnerom chceli zažiť nevšedného Valentína a navyše vykonať dobrý skutok, pri ktorom sa zblížite, rozhodne sa neváhajte do tejto akcie zapojiť. Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kg.

Valentínska kvapka krvi spája už 16 rokov všetkých ľudí, ktorí nemyslia len na seba a chcú nezištne pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Presne na Valentína, 14. februára, začne Valentínska kvapka krvi 2011, ktorá potrvá 4 týždne, do 11. marca. Tvárou tohtoročnej kampane je herec Marek Majeský. Motivovaný heslom Darujte sa spolu aj on podporí veľkú červenokrížsku rodinu, do ktorej svojim niekoľkonásobným darcovstvom už dávno patrí.

Kto nemôže darovať krv?

  • kto prekonal infekčnú žltačku typu B a C a bol v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok (v prípade infekčnej žltačky typu A, napríklad v detskom veku, môže byť – darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe)
  • kto prekonal iné vážne infekčné choroby (informovať sa treba na ne u lekára transfuziologického oddelenia)
  • kto bol posledný mesiac chorý
  • kto dlhodobo užíva lieky (s výnimkou hormonálnej antikoncepcie)
  • kto bol v poslednom polroku operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou
  • kto si dal urobiť „piercing“ – t. j. prepichnúť uši, nos, peru, obočie alebo kožu na iných častiach tela kto dostal transfúziu krvi alebo plazmy
  • kto je nosičom víru HIV spôsobujúceho AIDS
  • kto mal v poslednom roku HIV- pozitívneho sexuálneho partnera a patrí k skupinám rizikovým na prenos HIV

Autor: Alex Berger Link: http://www.diva.sk/…-tak-druhym/ Zdroj: www.diva.sk

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM