Matej Hrenák Rôzne

Slovensko príkladom v prevencií internetovej kriminality

Internetová kriminalita a zneužívanie je citlivou témou informačného veku. Najzraniteľnejšou skupinou sú v tomto prípade deti, ktoré dôverujú všetkému, k čomu sa na internete dostanú a je preto dôležité ich chrániť.

Ochrane pred internetovým zneužívaním sa v rôznych štátoch venuje mnoho webových stránok a inštitúcií, ktoré k problému pristupujú odlišnou formou. Zväčša je však prevencia zameraná na dospelé publikum a otázka detskej náchylnosti na internetové zneužívanie je sprostredkovaná cez ich rodičov.

Na Slovensku však v roku 2008 vznikol neobyčajný projekt, ktorý zaznamenal nečakaný úspech. Portál www.ovce.sk sa zameriava na oblasť detského zneužívania v oblasti internetu a formou animovaného seriálu deti upozorňuje na riziká spojené s využívaním webovej siete. Web vznikol ako súčasť projektov Zodpovedne.sk a Stopline.sk z iniciatívy občianskeho združenia eSlovensko.

V dobe vzniku portál ponúkal obsah v slovenskom, maďarskom a rómskom jazyku. Prvé štyri časti animovaného seriálu boli zverejnené 8. októbra 2009 a zaoberali sa témami, ako zverejňovanie citlivých fotografií na internete, zneužívanie obrazového materiálu, ochrana pred sexuálnym zneužívaním a diskriminácia a rasizmus na internete.

Popularita projektu stúpala a stránka sa dostala do povedomia zahraničných organizácií, ktoré pracujú v oblasti internetu a tak začiatkom roka 2011 svetlo sveta uzrelo ďalších päť častí seriálu. Na rozšírení projektu sa podieľali organizácie, ako rakúsky telekomunikačný inštitút Österreichisches Institut für angewandte Telekommunikation, slovinská Univerzita v Ljubljani a s podporou programu Európskej Únie Základné práva a občianstvo.

Spolu s novým obsahom sa portál posunul aj na medzinárodnú úroveň, vznikol medzinárodný portál sheeplive.eu a jeho obsah bol preložený do viacerých jazykov, ako na príklad Nemčina, Slovinčina, Maďarčina, posunkový jazyk a k slovenskej verzií boli pridané anglické titulky. Portál sa zameriava aj na telesne a inak znevýhodnené skupiny a podporuje špeciálne zobrazovacie zariadenia.

Do roku 2012 by malo na portál pribudnúť ďalších 12 častí, ktoré budú riešiť témy, ako závislosť na počítačových hrách a mobiloch, internetové ponižovanie a šikanovanie, rešpektovanie súkromia a iné. Všetky rozprávky vzniknú s podporou európskeho programu Bezpečný internet.

Autormi projektu sú Jaroslav Baran, ktorý sa stará o výtvarné návrhy a réžiu a scenárista a producent Miroslav Drobný. Svoj hlas postavičkám predali známe osobnosti, ako Jozef Vajda, Csongor Kassai, Patrik „Rytmus“ Vrbovský, či detská hviezdička programu Slovensko má talent, Patrik Leško.

Za svoj prínos a inovatívne nápady v oblasti prevencie detského zneužívania bol portál ocenený niekoľkými prestížnymi cenami. Spomenúť by sme mohli zaradiť na príklad špeciálne uznanie v rámci Európskej ceny kvality v súťaži City for Children odovzdané v Nemecku, cena za najlepší film a cena odborného publika na Európskom filmovom festivale prevencii v Maďarsku.

ovce.sk
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM