Zuzana Vajayová Rôzne

Už len 100 dní...

Už len sto dní delí milovníkov lietania a lietadiel od najväčšej slovenskej leteckej šou, od Medzinárodných leteckých dní Slovak International Air Fest (SIAF) 2011.

Medzinárodné letecké dni sa uskutočnia od 27. do 28. augusta 2011 na Letisku Sliač (Letecká základňa – Zmiešané krídlo Otta Smika Sliač). Hlavný organizátor Slovenská letecká agentúra, s.r.o. (SLA) z Banskej Bystrice pripravil pre divákov atraktívny program.

Už teraz sa môžu tešiť na statické a dynamické ukážky letectva Ozbrojených síl SR a lietadiel z krajín NATO, praktické zásahy predvedú Policajný zbor SR a Integrovaný záchranný systém SR. V programe nebude chýbať majstrovstvo Slovenského národného aeroklubu a divácky atraktívne vystúpenie pilota svetovej série leteckých pretekov Aero GP. Už dnes sú potvrdení účastníci z Českej republiky, Francúzska, Nemecká Rakúska a Turecka. Svoje majstrovstvo predvedie aj akrobatický pilot Zoltán Veres z Maďarska. „V súčasnosti prebiehajú aktívne rokovania s pozvanými účastníkmi zo Slovenska aj zo zahraničia, tak z civilného ako aj vojenského sektora. Informácie o potvrdenej účasti sú pravidelne aktualizované na oficiálnej internetovej stránke podujatia,“ uviedol riaditeľ SLA Hubert Štoksa.

Výber a spolupráca SLA ako hlavného organizátora podujatia nie je náhodná. Letecká agentúra má s organizovaním leteckých dní bohaté skúsenosti. V roku 2005 a o rok neskôr, v roku 2006 usporiadala letecké dni so zahraničnou účasťou Slovak Air Fest na letisku Sliač. Oboch podujatí sa zúčastnilo viac ako 45 000 divákov. V roku 2007 agentúra spoluorganizovala Národné letecké dni, ktoré sa konali na letisku Piešťany. V roku 2008 SLA plynule pokračovala v založenej tradícii leteckých dní organizáciou medzinárodného podujatia Slovak Air Fest, Letecké dni Očová 2008, ktoré navštívilo vyše 25 000 ľudí. „Všetky štyri uvedené letecké podujatia boli leteckou agentúrou organizované a zabezpečené bez dotácie alebo akejkoľvek finančnej spoluúčasti Ministerstva obrany Slovenskej republiky alebo Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ dodal Hubert Štoksa.

„Pestrosť a atraktivitu leteckých dni dotvára aj skutočnosť, že práve vojenské letisko Sliač hrdo nesie vo svojom názve meno nášho velikána, čestného pilota generálmajora Otta Smika, ktorý patril medzi najúspešnejších československých pilotov, ktorí bojovali pod krídlami Royal Air Force počas druhej svetovej vojny a ako 22-ročný položil za slobodu svoj život. Taktiež som nesmierne hrdý aj na to, že práve toto miesto, kde budú počas týchto leteckých dni od prezentované rôzne druhy letectva, bolo dejiskom, srdcom Slovenského národného povstania,“ uviedol generálmajor Ing. Martin Babiak, veliteľ vzdušných síl SR.

Programovými partnermi SIAF 2011 sú Ministerstvo obrany SR ako hlavný partner a Ministerstvo vnútra SR, na organizácii sa podieľajú Banskobystrický samosprávny kraj, Letisko Sliač, a.s., Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, ako spoluorganizátori Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Ministerstvo vnútra SR, mestá Banská Bystrica, Zvolen a Sliač, Letové prevádzkové služby SR a Letecký úrad SR. Podujatie svojou záštitou podporujú predsedníčka vlády Iveta Radičová, minister obrany Ľubomír Galko, minister vnútra Daniel Lipšic a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka.

Všetky aktuálne informácie nájdete na oficiálnej stránke www.siaf.sk

Zdroj: Mgr. Peter Hajnala (hovorca BBSK)

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM