Peter Handzuš Iné športy

Vo Vysokých Tatrách sa už lyžuje

V dvoch strediskách vo Vysokých Tatrách dnes spustili prvú tohtoročnú lyžovačku. Na Štrbskom Plese sa oddnes lyžuje na svahu Interski, v Tatranskej Lomnici si môžu lyžiari vychutnať svah od Štartu dole. Riaditeľ strediska na Štrbskom Plese Peter Tomk

Dnes mohli lyžiari využiť spomínané lyžiarske svahy za jedno euro. „Od zajtra (3.12.) budeme stredisko normálne prevádzkovať. Podmienky, ktoré sú momentálne v Tatrách, ale aj v celej Európe, nás trošku okliesnili o tú dobrú lyžovačku. Vďaka pánu bohu, že sa nám podarilo zasnežiť aspoň svah Interski,“ konštatoval Tomko. Nedostatok prírodného snehu a inverzné počasie spôsobili problémy so zasnežovaním. V najbližších dňoch budú na Štrbskom Plese pokračovať v dozasnežovaní svahu Interski, nasledovať by malo Esičko a trať pod vlekom.

Prírodný sneh však naďalej chýba. „Meteorológovia nás trošku potešili, že to, čo sa teraz našetrilo, raz príde, ale až niekedy v období Vianoc,“ konštatoval Tomko. Podľa neho však takéto počasie začiatkom decembra nie je ničím výnimočným. „Z hľadiska spustenia lyžovačky to nie je nič mimoriadne, skôr tá príroda, ktorá je vyššie. Aj keď tu nižšie ešte v minulosti nebol sneh, tak v tých vyšších nadmorských výškach bol, to je také mimoriadne," upozornil Tomko.

V lyžiarskom stredisku v Tatranskej Lomnici je k dispozícii zjazdovka zo Štartu a šesťsedačková lanovka s oranžovými bublinami. Momentálne sú tam podľa Lenky Maťašovskej z Tatry mountain resorts podmienky na lyžovanie dobré, svah je pokrytý technickým snehom. Pre peších turistov je v prevádzke aj kabínková lanovka na Skalnaté pleso. Na budúci týždeň by tu chceli opäť spustiť prevádzku lanovky zo Skalnatého plesa na Lomnický štít. „Ak to počasie dovolí, budeme sa snažiť stále viac a viac otvárať strediská,“ ubezpečila Maťašovská.

Text + Foto: TASR

lyzovacka
11
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM