Webnoviny - Rôzne

Anketári overujú zručnosti dospelých na Slovensku

Zručnosti dospelých overujú v týchto dňoch v slovenských domácnostiach anketári spoločnosti TNS Slovakia. Hlavné overovanie sa koná od 27. októbra tohto roka, skončí sa 31. marca 2012.

Ide o medzinárodný projekt overovania zručností dospelých PIAAC, do ktorého sa Slovensko zapojilo spolu s ďalšími 25 krajinami OECD. „Cieľom je zistiť, ako vzdelávací proces pripravuje ľudí na bežný život, či sú schopní poradiť si so štandardnými situáciami, ako napríklad pochopiť bežný text,“ uviedol manažér projektu Vladislav Chaloupka.

Získané informácie by mali krajinám poslúžiť k lepšiemu nastaveniu vzdelávania dospelých, a to najmä vo vzťahu na potreby trhu. Overovanie je anonymné, uskutočňuje sa formou rozhovoru v domácnostiach s náhodne vybranými respondentmi na reprezentačnej vzorke 9 300 občanov vo veku od 16 do 65 rokov. Totožnosť anketára si môžu občania overiť na telefónnych číslach 02/323 668 88 alebo na 0911 783 374. Mi­nisterstvo školstva upozornilo respondentov na rozhovory aj listom.

Rozhovor trvá približne dve hodiny

PIAAC overuje viacero typov kompetencií, ktoré dospelí potrebujú vo svojom každodennom osobnom i pracovnom živote, ako napríklad čítanie s porozumením, vyhľadávanie informácií, práca s počítačom alebo riešenie problémov prostredníctvom informačných technológií. Taktiež mapuje, v akých životných fázach a situáciách dokážu dospelí kompetencie najefektívnejšie získavať a využívať, a naopak, kedy ich strácajú a ktoré zručnosti im chýbajú.

Rozhovor s anketárom trvá približne dve hodiny. Prvú časť tvorí dotazník zameraný na informácie o vzdelaní, pracovných skúsenostiach alebo využívaní technológií. V druhej časti respondent pomocou počítača alebo na papieri rieši rôzne situácie, s ktorými sa môže stretnúť v každodennom živote. Tie môžu zahŕňať napríklad: riadenie sa inštrukciami, čítanie letového poriadku na letisku, používanie mapy alebo zistenie dátumu spotreby na produkte. Informácie sú k dispozícii aj na adrese www.piaac.sk.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM