Erik Bojničan Rôzne

Čaká nás zmena zimného času na letný: Večer bude dlhšie vidno!

Príroda sa prebúdza po zime a aj nás čaká zmena. Posunieme si hodinkové ručičky dopredu. Slnečné lúče si tak užijeme večer o hodinu dlhšie.

Ilustračný obrázok k článku Čaká nás zmena zimného času na letný: Večer bude dlhšie vidno!
Zdroj: TASR

Ani sme sa nenazdali a už sa to opäť blíži. Čoskoro nás čaká prechod zo zimného na letný čas. Tento rok si ručičku na hodinkách posunieme o hodinu dopredu v nedeľu 26. marca. Oficiálne sa čas mení o 02:00 hod. stredoeurópskeho času (SEČ) a to na 03:00 hod. stredoeurópskeho letného času (SELČ). Noc zo soboty 25. marca na nedeľu 26. marca bude teda o hodinu kratšia a pospíme si tak o niečo menej. Na druhej strane, slnko sa za obzor bude schovávať o hodinu neskôr a večer tak bude vonku dlhšie vidno.

S dlhou tradíciou

Striedanie letného a zimného času sa na území Slovenska po prvýkrát zaviedlo počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na našom území šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas na našom území sedem mesiacov.

Večer viac svetla

Zmena zimného času na letný je pre mnohých menej obľúbená ako zmena letného času na zimný. Znamená totiž, že si pospíme o hodinku kratšie.

Na druhej strane, letný čas je však bezpochyby vľúdnejší ku všetkým vonkajším aktivitám. Večer totiž je dlhšie vidno. Máte radi beh, bicyklovanie, korčuľovanie či napríklad dlhé prechádzky so svojim štvornohým miláčikom, no prekážala vám doteraz skorá tma? Dobrou správou je, že si po zmene zimného na letný čas si ich môžete užiť dlhšie. Čo vy na to, nezaslúži si práve toto palec hore? :)

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM