Rôzne

FOTO: Zamilujete si ich aj vy. 5 parádnych parkov na oddych v Hlohovci a okolí

V Hlohovci a okolí môžete zrelaxovať aj vo viacerých lákavých a zaujímavých parkoch. Vybrali sme z nich päť. A zamilujete si ich zrejme aj vy...

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Zamilujete si ich aj vy. 5 parádnych parkov na oddych v Hlohovci a okolí
21
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Hlohovec, ale aj blízke okolie ponúka viaceré parky, v ktorých človek môže parádne zrelaxovať. Vybrali sme z nich do nášho článku hneď päť. Necháte sa zlákať?

Pokoj a ticho v Galanovej

Neďaleká obec Dolné Trhovište v Hlohoveckom okrese je pokojné miesto mimo hlavných ciest. Obec, ktorá je u našincov známa pod názvom Galanová, obľubujú najmä cyklisti zo širokého okolia. Pokiaľ by ste do tejto malebnej dedinky merali cestu, určite stojí za to zastaviť sa aj v miestnom parku v časti Jelenová. Pôvod parku sa dá vystopovať až do druhej polovice 18. storočia. Vznikol pravdepodobne pri pánskej kúrii, na ktorej základoch bol v roku 1855 vybudovaný neskorokladický kaštieľ.

Zdroj: Obec Dolné Trhovište

Hoci sa kaštieľ nachádza blízko hlavnej cesty obcou, vďaka sklonu terénu z nej nie je príliš vidno. Podobne je na tom aj park, ktorý vám svoju krásu naplno odhalí až po tom, čo do neho vstúpite. Na ploche približne 1,5 hektára nájdete okrem tichej atmosféry ako stvorenej na oddych aj mnoho zaujímavých stromov, ktoré sú staré asi 150 rokov. Zo severnej strany je hranica parku lemovaná alejou majestátnych gaštanov. Na južnej strane sa v trávnatej ploche nachádza skupina borovíc. Park je voľne prístupný verejnosti.

Park s gigantickými stromami

Neďaleká Dolná Krupá sa môže pochváliť hneď viacerými lákadlami. Magnetom na príjemnú relaxáciu v obci je napríklad tajomší klasicistický kaštieľ, či „domček“ Ludwika van Beethovena a zaujať svojim vzhľadom dokáže aj mauzóleum Chotekovcov.

Obec má však aj iné lákadla. Medzi ne patrí i park, ktorý sa nachádza v areáli spomínaného kaštieľa, kde sa môžete pokochať napríklad pohľadom na gigantické stromy.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

V minulosti sa park rozkladal na ploche približne 114 hektárov. No aj dnešný 20-hektárový úsek dokáže byť dokonalým prostredím na relaxáciu. Okrem všadeprítomných stromov a niekoľkých lavičiek na oddych je park opradený zaujímavým príbehom. Ako vraví miestne rozprávanie, po tomto parku sa mal prechádzať samotný hudobný virtuóz Ludwig Van Beethoven.

Pri prechádzke týmto parkom sa návštevník ocitne ako keby „v inom svete“. Môže za to niekoľko zaujímavostí. Okrem všade prítomnej zelenej oázy tam môžete naraziť aj na Sekvojec mamutí, ktorý má obvod 5,6 metra a je vysoký úctyhodných 49 m. Tento monumentálny strom sa nachádza na vrchole parku a je obľúbeným vyhľadávaným miestom pre „zberačov fotografií“. Gigantický strom sa v súťaži „strom roka“ vyhlásenej v roku 2008 umiestnil na krásnom druhom mieste. Pre zaujímavosť, v parku sa tiež vyskytuje viacero ďalších drevín značných rozmerov.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Okrem ďalších zaujímavých scenérií stojí za preskúmanie i umelá jaskyňa (tzv. Grotta), či Lujzin ostrovček, kde si môžu návštevníci oddýchnuť na lavičkách a o prírodné divadlo tam budú mať postarané. V tomto teplejšom období totiž vodnú plochu obýva množstvo operencov.

Parčík Bela IV.

Aj naše krajské mesto sa má čím pochváliť. Susedná Trnava len nedávno získala titul Európskeho mesta stromov 2017. Mesto pre milovníkov prírody ponúka hneď niekoľko parkov a parčíkov. My sme však do nášho výberu zaradili nedávno otvorený Parčík Bela IV., ktorý sa nachádza pri hradbách medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou.

Nejedného návštevníka v tomto parčíku určite upúta bohatá nádielka kvetov a zelene. Oči ľudí tešia tulipány, ozdobné cesnaky, jarné cibuľoviny, či napríklad trvalky. Ako uvádza trnavská radnica na svojom webe, výsadba je navrhnutá tak, aby zo všetkých strán poskytovala pekný pohľad od jari až do jesene.

Lokalita ponúka príjemný relax. Okrem kvetov a zelene môžete v parčíku nájsť aj lavičky, či oddychový mobiliár. Návštevníkov čaká taktiež pekný pohľad na časť trnavského opevnenia, ale aj studňu so závlahovým systémom.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Najväčší v strednej Európe

Medzi výberom parádnych parkov nemôže chýbať ani naša Zámocká záhrada, ktorá bola najnovšie vyhlásená za obecné chránené územie. Známa je široko ďaleko, aj preto, že sa v nej nachádza najväčší platanový park v strednej Európe. Na približne šiestich hektároch ich tu rastie niekoľko desiatok. Najstaršie z nich majú viac ako 200 rokov. Nájdete tu aj najmohutnejším strom okresu Hlohovec, ktorý je vysoký približne 40 metrov a obvod jeho kmeňa má asi päť a pol metra.

Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Zámocký park sa môže však pochváliť aj inými vzácnosťami. Hlohovčanom možno prídu ako samozrejmé, no v parku môžeme nájsť viac ako desiatku objektov, ktoré sú zaradené do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. Jedná sa napríklad o zámok, Empírové divadlo, jazdiareň, dom záhradníka, sklednník, grottu s reliéfom či manažériu. Zaujímavostí o Zámockej záhrade je mnoho, pozrite si výber rovných desiatich, o ktorých ste doposiaľ možno nevedeli.

Zámocký park v Smoleniciach

Aj v Smoleniciach môžete nájsť zaujímavý park ako stvorený pre oddych. Milovníci relaxu si v ňom určite prídu na svoje a jeho návštevu nebudú ľutovať. Tento prírodno-krajinársky anglický park sa nachádza nielen pri Smolenickom zámku, ale aj v blízkosti malokarpatské­ho lesa.

Foto: Dominika Handzušová

Súčasťou malebného parku je aj vybudované umelé jazierko, ktorého počiatok siaha až do roku 1906. Park na zelenej ploche 46,5 ha ponúka príjemný relax vo forme prechádzok, či pikniku.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Obrazom: Už ste v nich boli? Tieto parky v Hlohovci a okolí vás dostanú!
21
Galéria
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM