Klaudia Goncalves Kultúra Rôzne Správy

Hlohovčan vystavuje v Bratislave: Karikatúry Františka Bojničana triafajú do čierneho

Vajnorská Galéria Typo & Ars otvorila ďalšiu vtipnú výstavu. Súčasťou je aj prierez z tvorby hlohovského karikaturistu Františka Bojničana.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovčan vystavuje v Bratislave: Karikatúry Františka Bojničana triafajú do čierneho
6
Galéria
Zdroj: OZ Ex libris ad personam

V bratislavskej Galérii Typo & Ars je od utorka voľne prístupná dvojvýstava karikatúr. Okrem výberu z minuloročného bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň je tam i autorský prierez z tvorby karikaturistu Františka Bojničana. Toto spojenie nie je náhodné, pretože on je zakladateľ a hlavný organizátor uvedenej súťaže.

Poznajú ho v zahraničí

„Nadväzujeme na našu vlani začatú jarnú výstavu karikatúr. Aj teraz je z medzinárodnej súťaže Fraštacký tŕň, ktorá býva v Hlohovci. Ostatná bola na tému obezita a tá dominuje aj u nás. Sú tu súťažné práce od autorov z 15 krajín. Druhá časť je kreslený humor Bojničana, ktorého tvorbu, paradoxne, viac poznajú v zahraničí ako na Slovensku,“ pre TASR uviedol Peter Čepec z vajnorskej Galérie Typo & Ars.

Obezitné súťažné karikatúry na zasmiatie aj zamyslenie sú od slovenských výtvarníkov aj od výtvarníkov z Česka, Turecka, Brazílie, Iránu, Macedónska, Indonézie, Ruska a ďalších krajín. Bojničanove vtipné postrehy a nápady na siedmich paneloch sú z oblasti životného prostredia, Marťanov a inej dopravy, futbalu, dostihov, žobrákov a ďalšej peňažnej tematiky.

Rodák z Hlohovca František Bojničan (1960) absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval ako fotograf, výtvarník, robotník a pedagóg. Od roku 1987 vystavoval v Belgicku, Brazílii, Bulharsku, Česku, Francúzsku, Japonsku, Juhoslávii, Kórei, Mexiku, Mongolsku, Poľsku, Rumunsku, Rusku, Taliansku, Turecku, na Ukrajine, v USA a inde.

Za tvorbu získal okolo 30 ocenení. V roku 2002 vydal prvé CD kresleného humoru s vyše 200 karikatúrami. Podľa Čepca je priekopníkom tohto druhu umenia na Slovensku. Okrem súťaže Fraštacký tŕň patrí Bojničan medzi zakladajúcich členov Klubu nespravodlivo plešatých.

Smiech a radosť

František Bojničan mal doteraz bezmála dvadsať samostatných výstav, okrem toho sa ako spoluautor zúčastnil množstva kolektívnych výstav karikaturistov. Za svoje výtvarné diela dostal viacero ocenení (za karikatúry asi tri desiatky).

„Výstava Ferka Bojničana je doplnená výberom karikatúr z 12. ročníka medzinárodného bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň na tému Obezita. Toto bienále s dlhoročnou tradíciou sa koná v Hlohovci a dáva tvorivú príležitosť amatérskym i profesionálnym karikaturistom a vďaka nadšeniu organizátorov prináša verejnosti veľa smiechu a radosti,“ uviedlo OZ Ex Libris Ad Personam Hlohovec, ktoré bienále kresleného humoru organizuje.

Výstava karikatúr v Galérii TYPO&ARS na Roľníckej 349 (Bratislava-Vajnory) potrvá do 28. júna 2019. Otvorená je denne okrem pondelka a sviatkov od 14.00 hod. do 18.00 hod., vstup je voľný.

Hlohovčan vystavuje v Bratislave: Karikatúry Františka Bojničana triafajú do čie
6
Galéria
Zdroj: OZ Ex libris ad personam
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM