Erik Bojničan Rôzne

Hlohovčania žijúci mimo svojho rodného mesta: 10 vecí, na ktoré sa najviac tešíme po návrate domov!

Je ich rodným mestom, no napokon to osud zariadil tak, že žijú niekde inde. Na Hlohovec však nezanevreli a časom si ešte viac uvedomujú, aké veci späté práve s našim mestom im chýbajú. Na čo sa teda Hlohovčania žijúci mimo svojho pôvodného domova tešia najviac, keď sa sem vracajú?

Ilustračný obrázok k článku Hlohovčania žijúci mimo svojho rodného mesta: 10 vecí, na ktoré sa najviac tešíme po návrate domov!
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Pohľad na zámok z diaľky

Ak prichádzate z ktoréhokoľvek smeru z diaľnice, ako prvý pri pohľade na Hlohovec udrie do očí zámok, ktorý sa majestátne týči nad mestom. „Ja chodím domov často vlakom a samozrejme k vlaku patrí aj to, že pravidelne mešká. No už viem, kedy sa prilepiť na okienko a sledovať stranu, kde je mesto. Keď vidím zámok, viem, že už som o chvíľu doma,“ povedal s úsmevom Peter.

Ticho

Hoci mnohí Hlohovčania majú často problém s cestovaním po meste a následným parkovaním, no nie je to tu až také zlé, ako sa nám zdá. Vo väčších mestách jazdí omnoho viac áut ako u nás. „Pokiaľ prejdete kolónu a odbočíte z hlavného ťahu hneď je to pokojnejšie. Vo väčšine častí mesta sa jazdí dobre, keďže tam nie je taká hustá premávka a odráža sa to aj na tichu a vzduchu. V tomto majú menšie mestá, ako je Hlohovec výhodu,“ myslí si Michal.

Domáce jedlo

Ako sa vraví, láska ide cez žalúdok a samozrejme sa to týka aj lásky k jedlu. „Balatónska špecialita je top, na čo sa vždy domov teším. Ostatné jedlá sa väčšinou sú dostať aj inde, ale Balatónsku som veru zatiaľ ani len nevidel v ponukovom lístku! Takže Hlohovec mám určite s jej chuťou spojený,“ smeje sa Marek.

Príroda

Mnohí Hlohovčania sa zhodujú na tom, že príroda v okolí nášho mesta je to, na čo sa tešia najväčšmi. „My radi chodievame na bicykle do širokého okolia. Po hrádzi sa dá prejsť mimo ciest až do Piešťan a to je dobré, keďže tade chodia na autách len rybári a človek nemusí stále sledovať premávku. Aj keď teraz to na bicykle už nie je, stále sa dá aspoň poprechádzať po hrádzi,“ vysvetľuje Jana.

Priatelia a známi na každom kroku

Hlohovec, tak ako aj iné menšie mestá má svoje čaro v tom, že je takmer nemožné prejsť po ulici bez toho, aby ste stretli niekoho známeho, s kým sa dáte do reči. „Pamätám sa, že ma to niekedy otravovalo, keď som v Hlohovci bývala, no teraz je to už iné. Keď prídem na víkend a idem von zo psom, alebo na nákup vždy postretávam kopec ľudí, ktorých som nevidela a mám pocit, ako by som ani nikdy neodišla,“ vysvetľuje Jana.

Michalský jarmok

Koniec mesiaca september v Hlohovci tradične patrí Michalskému jarmoku. Rozvoniavajúce dobroty, lahodná cigánska, medivna burčiak a v neposlednom rade aj čas, kedy sa zíde celá rodina a stretnú sa všetci priatelia. „Michalský jarmok je tradične akcia, na ktorej sa stretávam s kamarátmi, ktorí sú taktiež mimo Hlohovca a s ktorými sa doslova vidím len na jarmok. Vždy sa už od začiatku septembra teším a snažím sa aby som na ňom nechýbal ani jeden rok,“ prezradil Peter.

Večer s priateľmi

Nie je ísť na pivo, ako ísť na pivo. Hlohovecké krčmy, pohostinstvá, alebo ak chcete šenky sú miestom, kde sa stretávajú mladí aj skôr narodení aby sa s priateľmi zabavili a trocha sa odreagovali. „Máme také dva-tri bary kam s priateľmi chodíme v sobotu večer a vždy sa tam stretávame. Vieme čo nás čaká, aj aké pivká sa akurát čapujú, tak ideme na istotu. V Bratislave som na takú krčmu, kde každý každého pozná ešte nenatrafil, tak sa na to vždy teším do Hlohovca,“ hovorí Michal.

Všade po vlastných

Malé mestá majú nielen svoje čaro, ale v mnohom je život v nich i praktický. Asi ťažko by ste v Hlohovci našli vzdialenosť medzi dvomi bodmi, ktorá by sa nedala poľahky zdolať po vlastných. „Kedysi som to len tak zo srandy stopoval a z Novej štvrte na Sihoť to trvalo nejako 45 minút, čo je úplne nič. Všade sa dá dostať peši, tak aj keď idete na pivo netreba riešiť taxíky alebo hromadnú dopravu a navyše si vyvetráte hlavu,“ vysvetľuje Peter.

Zámocká záhrada

Obľúbené miesto oddychu pre mnohých Hlohovčanov, kde hlavne v letných mesiacoch nie je dňa, kedy by bola záhrada prázdna. No aj na jeseň a zimu má svoje čaro. „Zámocká záhrada je určite jedno z najkrajších miest v Hlohovci, ak nie celkom najkrajšie. V lete sme si tam radi zašli na pivko a posedeli, teraz už tam tuším nie je otvorené, ale stojí za to sa aspoň poprechádzať. Hlavne večer je tam pekne, keď svietia lampy. A už ani radšej nebudem hovoriť, koľko srandy sme si tam užili ako malí, keď zamrzlo jazierko,“ zaspomínal si Daniel.

Rodné nárečie

Naše typické nárečie, ktoré Hlohovčania počúvajú dennodenne môže tiež niekedy chýbať, pokiaľ žijete mimo mesta. „Možno to bude znieť ako somarina, ale ja úprimne neznášam, keď stretnem nejakého grammar nazi, ktorý ma opravuje za každú vec, ktorú poviem v nárečí. Minule som musel vysvetľovať, čo je glbatý…,“ hovorí s úsmevom Marek.

Hlohovčania pôsobiaci v hlavnom meste otvorene: 10 vecí, ktoré nám v Hlohovci v porovnaní s Bratislavou najviac chýbajú!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM