Zuzana Jakubičková Samospráva

Hlohovec bude mať väčší cintorín: Starý kapacitne nestačí

Mesto Hlohovec sa bude čoskoro pýšiť skoro 10 hektárovým cintorínom. K starému cintorínu, ktorý už kapacitne nestačí, pribudne nová časť o rozlohe 4 hektáre. Veľkosť jednej z najstarších kalvárii na Slovensku sa tak zväčší skoro o polovicu.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovec bude mať väčší cintorín: Starý kapacitne nestačí
Foto: Zuzana Jakubičková

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili rozšírenie cintorína na Nitrianskej ulici. K starej časti, o rozlohe 4,3 ha pribudol pred pár rokmi nový cintorín s rozlohou 0,86 ha. Obidve časti však nie sú kapacitne dostatočné.

„Starý cintorín poskytuje 6600 hrobových miest, ktoré sú z väčšej časti obsadené. Za rok prebehne v Hlohovci cez 200 pohrebov. Tri štvrtiny z nich sa uskutočňujú práve na jestvujúcich miestach starej časti.“ povedal pre hlohovec24, architekt Miloslav Drgoň. Novovybudovaný priestor má kapacitu 680 hrobových miest a zhruba 200 miest na urny. Je plne pripravený na pochovávanie. Celá plocha pôsobí veľmi upravene, všade sú vybudované chodníku, ale jej využitie je nižšie. Kapacita tejto časti sa podľa plánov naplní v roku 2025.

„Mesto má od roku 1999 rezervované súkromné pozemky vedľa súčasnej kalvárie. Ich veľkosť je 4,1 ha. Vytvoriť by sa malo postupne 3000 – 4000 hrobových miest.“ pokračuje Drgoň. Keďže nový cintorín by musel mať vybudované aj parkovisko, pripravujú sa zadania, ako a kde ho umiestniť.

Cintorín sa bude nachádzať za husto obývanou časťou na Nitrianskej ulici, ktorá nesmie byť ovplyvnená výstavbou. „Podľa Zákona o pohrebníctve z roku 2010 sa nesmie v hranici 50 metrov od pohrebiska nič stavať. Všetko je v štádiu riešenia, ale po dokončení výstavby by pri sídlisku vzniklo 70 nových parkovacích miest.“ povedal Miloslav Drgoň.

Vznik kalvárie mohla podnietiť morová epidémia

História hlohoveckej kalvárie sa datuje od roku 1734. Jej vznik zrejme podnietila morová epidémia, ktorá zúrila v rokoch 1708–1711 a vyžiadala si vyše tritisíc obetí. Zároveň bola prirodzeným vyústením duchovného vplyvu františkánskeho radu v Hlohovci, ktorý tu existuje dodnes.

Medzi prvé sochy osadené na kalvárii patrí súsošie Troch ukrižovaných. Neskôr pribudlo súsošie Snímanie Krista z kríža, Sv. Nikodém s Jozefom a Jánom. Pri nich stojí sv. Mária a Mária Magdaléna. Súčasťou kalvárie bola aj Krížová cesta . Pôvodná mala 7 zastavení. Kamenné reliéfy boli umiestnené na kamenných stĺpoch povedľa cesty na vrchol kalvárie. V roku 1892 dostala úplne novú tvár.

Kaplnka spomínaná už v roku 1401

Za pôsobenia farára Augustína Brechnera boli odstránené pôvodné vyobrazenia krížovej cesty a boli nahradené neogotickými kaplnkami , do ktorých boli osadené oltárne obrazy miestneho františkána Konráda Švestku.

V roku 1896 bola dobudovaná jaskynka pani Márie Lurdskej. V nej sa zachovalo 6 vyobrazení pôvodnej krížovej cesty , ktoré tam boli osadené z pravej a ľavej strany múru za jaskynkou. Prvým objektom stojacím na tomto mieste bola kaplnka Sedembolestnej p. Márie. Spomínaná bola už v roku 1401 v liste pápežom Bonifácom 9. Stojí na najvyššom mieste kalvárie. Podľa vykopávok sa v týchto miestach pochovávalo už v roku 1610.

Hlohovec bude mať väčší cintorín: Starý kapacitne nestačí
12
Galéria
Foto: Zuzana Jakubičková
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM