BTW Správy Samospráva

Hlohovec chce byť Európskym hlavným mestom kultúry, k projektu pozýva občanov

Mesto v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2026 vyzýva obyvateľov, aby do 31. mája posielali nápady, ktoré pomôžu urobiť z Hlohovca dobré miesto pre kultúru a život.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovec chce byť Európskym hlavným mestom kultúry, k projektu pozýva občanov
8
Galéria
Zdroj: Mesto Hlohovec

Hlohovec sa pre rok 2026 uchádza o prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK), ktorý udeľuje Európska komisia mestám členských štátov. Projekt Hlohovec – Európske hlavné mesto kultúry 2026 je podľa mesta pozvánkou pre každého, kto má záujem podieľať sa na projekte.

Na webovej stránke www.hlohovec2026.sk, ktorá je venovaná projektu, môžu záujemcovia vyplniť prihlášku pre projektový zámer. „Pošlite nám nápad, ktorý sa môže stať súčasťou programu EHMK,“ vyzýva mesto.

Zapojte sa aj vy a do 31. mája 2020 pošlite váš nápad, ideu, ktorý pomôže urobiť z Hlohovca dobré miesto pre kultúru a život. Zapojiť sa môže naozaj každý, kto si myslí, že má dobrý nápad. Je možné podať už aj existujúci projekt, ak spĺňa jedno z kritérií EÚ.

Oblasti záujmu

Na spomínanej stránke v časti „Prihláška projektu“ je detailne popísaných šesť oblastí záujmu Európskej komisie, ktorých by sa mal projektový zámer týkať.

Môže ísť o podujatie, výstavbu alebo rekonštrukciu objektov alebo vzdelávací projekt ako stáž, študijný pobyt, výmenný program či školský projekt. Ak viete, ako podporiť turizmus, máte výborný zámer.

Zámerom ale môže byť aj vytvorenie virtuálnych výstupov ako sú napríklad aplikácie, programy, portály, vytvorenie audiovizuálnych záznamov, či písomných výstupov od literárnej tvorby až po výskumy. Záujmovou oblasťou je aj výtvarné umenie, kde patria 2D výstupy (napríklad grafika, maľba, kresba) aj 3D výstupy (socha, keramika, 3D tlač).

„Aktivita nemusí byť spojená výlučne s mestom, zapojený môže byť celý mestský región – okres. Na začiatku nie je nutné, aby projekt navrhovala organizácia. Projektové zámery môžu podávať aj jednotlivci, či právnické osoby. V tejto fáze nie je potrebné premýšľať nad rozpočtom,“ upresňuje mesto na sociálnej sieti v snahe motivovať záujemcov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM