Erik Bojničan Rôzne

Hlohovecké legendy s novým albumom: Nekultúra roztancováva publikum už 15 rokov

Hity ako Kanady či Zbohom rodina utkveli v pamäti mnohých fanúšikov punkovej hudby. Stálice hlohovskej hudobnej scény nám prezradili viac o ich novinke.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovecké legendy s novým albumom: Nekultúra roztancováva publikum už 15 rokov
Zdroj: Archív Nekultúra

Je to už dlhých 15 rokov odkedy sa hlohovecká kapela Nekultúra začala stávať synonymom punkovej hudby nášho mesta. K tomuto peknému výročiu sa rozhodli členovia kapely potešiť svojich fanúšikov a aj seba novým albumom. Nesie jednoduchý názov Slováci, ktorý podľa speváka skupiny Pala Ondriša vznikal v ťažkej pohode. Viac o tejto novinke nám prezradil v rozhovore.

Po dlhom čase sa vaši fanúšikovia dočkali nového albumu s názvom Slováci. Prezradíte nám o ňom niečo viac? Na začiatok, prečo takýto názov?

Album Slováci sme si dali ako darček k 15. výročiu kapely. Názov Slováci sme dali podla pesničky. Text básnika Jonáša Záborského koloval po sociálnych sieťach. Táto báseň napísaná 150 rokov dozadu bola znovu aktuálna, keď Slováci žili voľbami. Rovnako aj pieseň Otcova rola od Ivana Kraska je o nás Slovákoch.

Tento album vznikal v ťažkej pohode a je to myslím cítiť. Vďaka Tomášovi Kmeťovi a štúdiu Exponent je to aj náš prvý album nahratý profesionálne. Vďaka patrí aj vydavateľovi Karolovi Erbenovi CD Karolko. Bez nich by žiadny album nebol.

Nekultura - Punkové cecky
1
Galéria

Na albume sa nachádza 12 skladieb s najrôznejšou tématikou. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu? Nájdeme tam veci, s ktorými sa Nekultúra stretáva denne?

Inšpiráciu nám dáva už samotná radosť, keď sa stretneme a zapojíme fidlátka. Kapela a koncerty nám dávajú príležitosť, aby sme si vôbec na seba našli čas. Nemáme ani skúšobňu a tak sme trošku parazitovali pred nahrávaním skúšobňou Prograss band. Všetko sú to jednoduché pesničky o zložitom živote. Výkrik z vnútra :)

Vieme, že máte za sebou aj úspešný krst. Čo nemôže chýbať pri krste nového albumu punkovej kapely?

Pôvodne sme chceli krstiť album s kapelou Zóna A. Celé to dopadlo nakoniec ale tak, že nám bolo jednoduchšie to urobiť v rámci letného turné Slobodnej Európy. Nechceli sme to preháňať s koncertami v Hlohovci. Album nám požehnal punkový krstný otec Sveťo Korbel. Chýbať na takom krste by nemali punkáči, dívčence a kamoši. Všetko je potom ako má byť.

Na scéne ste už pekných pár rokov a piesne ako Kanady či Zbohom rodina ďaleko presiahli hranice Hlohovca… Máte nejaký recept pre začínajúce kapely?

V Česku a na Slovensku v punkovej minoritnej scéne sme známe postavičky. Ale aj na tomto piesočku je to tak, že jedni ťa milujú a iní nenávidia. Úspech a sláva sa nekoná. Kapely to nemajú ľahké. Také recepty na úspech, ako dáva Desmod nemôžem, že treba len vydržať a hrať, že raz to príde a tak… Kedže som nič také nezažil na vlastnej koži. Za Nekultúru môžem iba toľko, že keď ťa to baví, tak hraj a keď nie, tak rob niečo iné.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Kapela Nekultúra potešila mnohých fanúšikov novým albumom Slováci
14
Galéria
Zdroj: Archív Nekultúra
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM