BTW Správy Samospráva

Hlohovské zastupiteľstvo: Znovu sa ukázala hrubá čiara medzi tábormi v samospráve

Na jednej strane v rozhodovaní stojí primátor, zopár poslancov a odborné komisie vydávajúce odporúčania, na strane druhej približne dve tretiny poslancov. Ani tentoraz sa v dôležitých otázkach nezhodli.

Ilustračný obrázok k článku Hlohovské zastupiteľstvo: Znovu sa ukázala hrubá čiara medzi tábormi v samospráve
Zdroj: Hlohovská televízia

Poslanci mestského zastupiteľstva v Hlohovci sa v pondelok 3. augusta stretli v Empírovom divadle na pokračovaní svojej júlovej schôdze, ktorej program nestihli prerokovať.

Pondelkový program

Odobrili výročné správy mestských organizácií Vodárenská spoločnosť, Mestské kultúrne centrum, Mestská zeleň, Hlohovská televízia a ďalších.

Občiansky aktivista a športovec Pavol Polakovič poslancom predstavil návrh inštalovania nafukovacej multifunkčnej športovej haly. Mestu ponúkol možnosť spolufinancovania tohto projektu. Touto témou sa športová komisia aj poslanci budú zaoberať podrobnejšie.

Program v prvom termíne

Okrem dlho diskutovanej zmeny Všeobecného záväzného nariadenia v prospech návrhu vyradenia budovy bývalej sladovne na ulici M. R. Štefánika zo zoznamu hlohovských pamätihodností sa opätovne venovali zmene v sieti škôl.

V tomto bode programu však poslanci zmenu odmietli. K zlúčeniu materskej a základnej školy v miestnej časti Šulekovo do jedného právneho subjektu nedôjde a minimálne počas nadchádzajúceho školského roka budú zariadenia pôsobiť ako doteraz, samostatne.

Cieľom malo byť, aby škôlka i škola mali jednu riadiacu osobu a tým sa ušetrilo na riadení a administratíve. Podľa primátora miroslava Kollára malo ísť o zefektívnenie fungovania zariadení tak, aby mesto aj napriek nastávajúcim miliónovým výpadkom v rozpočte udržalo fungovanie základných aj materských škôl.

„Už skúsenosť z predchádzajúcich rokov nám ukázala, že náklady na jedno dieťa v materskej škole, ktorá je spojená so základnou sú o desiatky percent nižšie. Napríklad aktuálne 2 176 eur na jedno dieťa na ZŠ s MŠ Koperníkova oproti 3 521 eur na dieťa na samostatnej materskej škole v Šulekove. V prípade materskej školy v Šulekove ide navyše aj o ešte lepšie prepojenie jej fungovania a spolupráce so základnou školou,“ konštatoval primátor ešte pred prvým hlasovaním. Poslancov však nepresvedčil.

Šetriť sa nebude

Poslanci schválili aj úpravu rozpočtu, ktorý reaguje na potrebu znížiť rozpočty jednotlivých organizácií mesta v dôsledku výpadku podielových daní. No zároveň neschválili všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa upravujú rozpočty školských zariadení.

„V dôsledku toho radnica nedokáže naplniť schválené zmeny v rozpočte, čoho dôsledkom bude v závere roka deficitné hospodárenie,“ reagoval na výsledok hlasovania Kollár.

Rovnako zastupiteľstvo rozhodlo na predchádzajúcej schôdzi o rozpočte sociálneho zariadenia Harmonia. Poslanci toto napravili samostatným uznesením až na augustovom zasadnutí.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM