Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Hvezdáreň privíta nadšencov astronómie: 20. ročník Csereho dní je za dverami

Hvezdáreň a planetárium (HaP) M. R. Štefánika v Hlohovci pripravila pre priaznivcov astronómie jubilejný 20. ročník podujatia Csereho astronomické dni.

Ilustračný obrázok k článku Hvezdáreň privíta nadšencov astronómie: 20. ročník Csereho dní je za dverami
Zdroj: TASR

Podujatie Csereho astronomické dni je pomenované po neúnavnom propagátorovi astronómie Elemérovi Cserem, zakladajúcom členovi a vedúcom astronomického krúžku pri n. p. Slovakofarma Hlohovec, z ktorého neskôr vznikla Krajská hvezdáreň a HaP.

20. ročník Csereho astronomických dní sa uskutoční v Hvezdárni a planetáriu M.R.Štefánika v Hlohovci 22. februára od 16:00 hod.

Na 16. hodinu je pripravená prednáška riaditeľa hvezdárne a planetária Jozefa Krištofoviča na tému 100 rokov Medzinárodnej astronomickej únie – informácia o podujatiach na Slovensku. Vojtech Rušín z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici bude rozprávať o astronómovi Štefánikovi a Ivan Dorotovič zo Slovenskej ústrednej hvezdárne Hurbanovo o slnečnom rádiovom vzplanutí a kozmickom počasí. Na záver Karol Petík z HaP predstaví exoplanéty, iné svety.

„V prípade priaznivého počasia máme na 20. hodinu pripravené pozorovanie objektov večernej oblohy,“ uviedol Krištofovič. K osobnosti astronóma Csereho dodal, že bol prvým riaditeľom HaP v rokoch 1972 až 1982. „Bol popularizátorom astronómie, čo bolo v období bez internetu a relevantných informácií veľmi cenené. Prednášal na rôznych podujatiach najmä na západnom Slovensku, ale i v ostatných častiach Slovenska,“ povedal.

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika sa zameriava na osvetovú a vzdelávaciu činnosť, popularizáciu astronómie a vedeckú činnosť. Pre verejnosť pripravuje exkurzie do planetária, programy a astronomické pozorovania Slnka i nočnej oblohy. Ročne ju navštívi takmer 20 000 návštev­níkov.

Observatórium má k dispozícii kvalitnú prístrojovú techniku, má druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. Rozsiahla batéria kvalitných prístrojov sa využíva pri pozorovaniach v rámci popularizačnej i vedeckej činnosti. Vo hvezdárni rozvíja činnosť Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV.

Foto: ilustračná

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM