Klaudia Goncalves Rôzne Šport Správy

Janka Melišová, víťazka Slovenského pohára v jachtingu: Mám za sebou najlepšiu sezónu

Janka Melišová má za sebou siedmu sezónu v jachtingu a na konte jej pribudli ďalšie úspechy. Prečítajte si rozhovor na víkend.

Ilustračný obrázok k článku Janka Melišová, víťazka Slovenského pohára v jachtingu: Mám za sebou najlepšiu sezónu
5
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Má za sebou už siedmu sezónu a na konte veľa úspechov a víťazstiev na domácej i zahraničnej pôde. Prinášame vám rozhovor s Jankou Melišovou, víťazskou Slovenského pohára v lodnej triede Laser 4.7, víťazkou Slovenského pohára – ženy v lodnej triede Laser Radial a držiteľkou 3.miesta v Slovenskom pohári v kategórii dorast.

Máš za sebou 7. sezónu v jachtingu, ako by si ju zhodnotila?

Táto sezóna bola pre mňa veľmi dobrá, môžem povedať že jedna z najlepších. Absolvovala som množstvo pretekov v zahraničí i na Slovensku a taktiež som mala rôzne sústredenia. V tomto roku boli výborné podmienky na jachting, niekedy boli slabšie a niekedy naopak až moc divoké, takže som si zažila všeličo.

Aké úspechy si dosiahla od nášho posledného rozhovoru (február 2019)? V akej kategórii a na akých súťažiach si sa zúčastnila? Na ktorý úspech si najviac hrdá?

Čo sa týka úspechov, stala som sa Víťazkou Slovenského pohára v lodnej triede Laser 4.7, aj Víťazkou Slovenského pohára – ženy v lodnej triede Laser Radial a získala som 3.miesto v Slovenskom pohári v kategórii dorast, lodná trieda Laser Radial. Tento rok som bola na rôznych pretekoch na Slovensku (preteky Slovenského pohára, Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska ale aj lokálne preteky), aj v zahraničí na majstrovstvách okolitých krajín.

Môj najväčší a najvýznamnejší pretek tejto sezóny boli Majstrovstvá Sveta do 19 rokov, ktoré boli v Júli v Poľsku. Zažila som neskutočnú atmosféru, videla som a pretekala som s tými najlepšími a odniesla som si domov krásne umiestnenie a aj mnoho nových skúseností. Koniec sezóny som ukončila na prelome októbra a novembra v Chorvátsku, kde som sa zúčastnila na majstrovstvách sveta do 21 rokov.

Kde prebiehali tréningy počas sezóny a ako často v akej intenzite si trénovala? Ktoré krajiny si počas tréningovej a súťažnej sezóny navštívila?

Moja príprava na preteky sa skladá z kondičných a silových tréningov a tréningov na vode. Absolvovala som sústredenia v Slovinsku, v Českej Republike, v Maďarsku, v Nemecku, aj na Slovensku a na záver sezóny som trénovala v Chorvátsku pred samotnými majstrovstvami sveta. Čo sa týka prípravy na majstrovstvá sveta v Poľsku, tak som mala dvojtýždňový tréning a preteky Kieler Woche v Nemecku a o pár dní na to som mala týždňový tréning s profesionálnymi trénermi priamo z World Sailing. Dostala som sa do programu ENP (Emerging Nations Program), ktorý organizoval World Sailing, bola som tam spolu s ďalšími 17 jachtármi z rôznych kútov sveta.

Ako bude vyzerať tvoj tréningový plán počas zimy?

Počas zimy stále prebieha individuálna príprava na ďalšiu sezónu v podobe kondičných a silových tréningov. V decembri ma čaká kondičné sústredenie v Tatrách pod vedením môjho trénera, kde sa stretneme aj s ostatnými jachtármi a budeme rozoberať plány na budúcu sezónu. Počas zimy plánujeme ísť trénovať aspoň na týždeň, raz do mesiaca do Chorvátska.

Čo ťa čaká počas ďalšej sezóny? Na aké súťaže sa pripravuješ?

Určite mám v pláne ísť na preteky tak, ako aj každý rok do Slovinska, Nemecka, Rakúska a do okolitých krajín na ich Národné Majstrovstvá ale aj rôzne Európske poháre napr. v Maďarsku. Nevynechám preteky Slovenského pohára a Majstrovstvá SR. A mám v pláne sa zúčastniť na majstrovstvách sveta do 19 rokov, ktoré sa budú konať budúci rok v Brazílii.

A čo škola? Maturita sa blíži, ako zvládaš kombinovať učenie s vrcholovým športom?

Uf škola! Musím sa priznať že to mám teraz celkom napratané a ťažké čo sa týka učenia, keďže som veľa vymeškala, ale musím to zvládnuť. Momentálne pracujem aj na stredoškolskej odbornej činnosti, takže aby som toho nemala málo, tak si ešte pridám. Cez vianočné prázdniny si oddýchnem (aspoň dúfam…) a v januári opäť začnem naplno makať.

Tvoj plán študovať medicínu stále trvá?

Áno, tento plán rozhodne nezmením.

Máš čas popri povinnostiach vybehnúť si s kamarátmi napríklad do kina alebo prečítať si nejakú knihu?

Vždy si dokážem nájsť čas aj na kamarátov, lebo bez nich by som to všetko nezvládla. Niekedy je obdobie kedy s nimi nie som až tak často, ale potom je ten čas s nimi vzácnejší. Kniha je vždy taký môj únik z reality, aj to patrí k mojim každodenným činnostiam (aspoň pár strán).

Stále sa popri jachtingu venuješ aj florbalu?

Stále hrávam florbal za ŠK 98 Pruské, rozhodne neplánujem prestať hrávať, práve naopak, teraz cez zimu by som sa mu chcela venovať viac.

Šport má v tvojom živote významné miesto. Vieš si predstaviť deň bez športu a tréningu?

Jeden deň určite áno. Veď aj ja potrebujem niekedy oddych a občas mi taký deň nič nerobenia padne vhod. Keď mám zranenie alebo som chorá, tak je tých dní nič nerobenia viac, ale potom sa o to viac na tie tréningy teším, lebo pohyb je naozaj liek.

Janka Melišová, víťazka Slovenského pohára v jachtingu: Mám za sebou najlepšiu s
5
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM