Rastislav Búgel Rôzne

Bacha, kliešte už útočia: Rady a tipy, ako si s nimi poradiť...

Vychádzky do prírody sú v tomto období spojené s rizikom nákazy viacerých druhov ochorení, ktoré môžu preniesť na človeka kliešte po prisatí na pokožku. Vhodnou prevenciou pred nepríjemným hmyzom je očkovanie, rôzne repelenty i správny spôsob obliekania.

Ilustračný obrázok k článku Bacha, kliešte už útočia: Rady a tipy, ako si s nimi poradiť...
Zdroj: TASR

Kliešťová encefalitída je jedným z ochorení, ktoré môže postihnúť mozog človeka po prisatí kliešťa na jeho pokožku. „Infikovať sa možno aj konzumáciou surového mlieka kôz a oviec, alebo nedostatočne spracovaných výrobkov z týchto surovín. Našťastie sú na Slovensku len dve percentá kliešťov nositeľmi vírusu kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán,“ informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislava Šustová. „Po približne troch až 32 dňoch od nákazy sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60 až 80 % pacientov červená škvrna, ktorá uprostred bledne. Vtedy treba vyhľadať lekára,“ vysvetlila Šustová. Ako ďalej uviedla, u neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po troch až štyroch týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní. Neliečená bakteriálna infekcia môže po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch viesť k chronickým problémom srdca, nervov i k trvalým poškodeniam kĺbov.

Viacero spôsobov odstránenia

Prisatý kliešť sa dá odstrániť z pokožky viacerými spôsobmi. Lekári ho odporúčajú najprv poliať dezinfekčnou látkou, najlepšie s obsahom alkoholu, špeciálnym prostriedkom z lekárne, prípadne mydlovou penou. Kliešťa je následne potrebné uchopiť pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom vytiahnuť. Netreba sa však ponáhľať, aby sa nerozpučil. Ranu je potrebné po vybratí kliešťa následne dezinfikovať. Najväčší výskyt kliešťov v prírode je v priebehu roka od apríla do októbra. Pri vychádzkach do prírody odporúčajú lekári vyhýbať sa oblečeniu s krátkymi rukávmi či krátkym nohaviciam, vhodné je tiež používať repelenty. Ako prevenciu pred kliešťovou encefalitídou odporúčajú očkovanie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM