Zuzana Jakubičková Kultúra

Kontroverzné odvolanie Róberta Bezáka: Dozvieme sa viac v Hlohovci?

Viac ako tri mesiace po odvolaní trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka sa v Hlohovci uskutoční koncert a verejná diskusia na jeho podporu.

Ilustračný obrázok k článku Kontroverzné odvolanie Róberta Bezáka: Dozvieme sa viac v Hlohovci?
Foto: Zuzana Jakubičková

„Odvolanie arcibiskupa Bezáka je pre nás stále otvorená téma. Existujú isté skutočnosti, ktoré nám dávajú dôvod domnievať sa, že kompetentné orgány v cirkvi rozhodli na základe nedostatočných či skreslených informácií vyslaných z prostredia slovenskej cirkvi. Z toho vyplýva otázka, či vskutku Sv. Otec Benedikt XVI. mal v osobnom úmysle odvolať arcibiskupa Bezáka tri roky po jeho vymenovaní,“ povedal františkán Leopold Jablonský, ktorý je jedným z organizátorov podujatia.

Tvrdí, že počas diskusie plánujú zhodnotiť pozitívny prínos arcibiskupa Bezáka pre arcidiecézu, ale aj pre cirkev na Slovensku. „Keďže vnímame snahu pošpiniť jeho meno,“ zdôvodnil Jablonský.

Podľa jeho informácií sa na koncert a diskusiu chystajú prísť ľudia z Trnavy, Žiliny, ale aj z Českej republiky. Akcia je naplánovaná pod stanom s kapacitou asi 500 ľudí. Vystúpi na nej skupina Janais. O téme Spiritualita spoločenstva v cirkvi a prínos Mons. Róberta Bezáka príde diskutovať napríklad bývalý politik František Mikloško.

Bezáka z funkcie odvolal začiatkom júla tohto roka pápež Benedikt XVI. na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa v Trnavskej diecéze uskutočnila v dňoch 22. januára až 1. februára 2012. Tento krok vyvolal veľký ohlas verejnosti. Biskupovi priaznivci zorganizovali v júli koncert na jeho podporu na bratislavskom Hlavnom námestí. Viaceré podporné akcie sa konali aj v Trnave. Bezák momentálne pôsobí ako výpomocný duchovný v Radvani pri Banskej Bystrici.

Diskusia sa uskutoční v nedeľu (21.10.) o 14.00 h v parku pri Vlastivednom mú­zeu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM