Zuzana Jakubičková Samospráva

Mesto Hlohovec: Bude z neho najväčšie smetisko na Slovensku?

Skládka Vlčie Hory je v Hlohovci a okolí neutíchajúcou témou. Aktivisti bojujú, ale zatiaľ nevideli žiadne výsledky. Mesto nasľubovalo a nič nesplnilo. Svoj názor nám k tomu povedal aj Miroslav Kollár, jeden z aktivistov.

Ilustračný obrázok k článku Mesto Hlohovec: Bude z neho najväčšie smetisko na Slovensku?
Foto: Zuzana Jakubičková

Skládka si len za posledný rok vyžiadala 22 zásahov hasičov. Skládka horí v podstate neustále. Zámer majiteľa rozšíriť skládku o 265 000 m3 komunálneho odpadu a 21 000 m3 nebezpečného odpadu je pre ľudí priam nepochopiteľné.

Mesto im na predošlých zastupiteľstvách prisľúbilo verejnú diskusiu s konateľmi firmy a rôzne merania. Nič z toho sa však doteraz nekonalo. Aktivisti si robia merania na vlastné náklady. „Mesto zatiaľ neurobilo nič. Ja sa len pýtam prečo to robí, aký má na to dôvod alebo je to zámer?“ hovorí Miroslav Kollár, jeden z aktivistov.

Vyrastie nám tu nové lyžiarske stredisko?

Na valentínske zastupiteľstvo prišli aktivisti s množstvom nových informácii. Nové správy sa týkali žiadosti o zmenu integrovaného povolenia – na zasypanie „cviku“ medzi dvomi kopami na skládke. „Vyrastie nám za humnami nové lyžiarske stredisko?“ pýtajú sa aktivisti. Problém je aj v tom, že povolená výška pre I. a II. etapu má byť 249,8 m n. m. (po uzavretí a rekultivácii: 252 m n. m.). Súčasný stav však porušuje podmienky povolenia, keďže výška je 258 m n. m..

„K týmto „kopčekom“ si domyslite ešte 25 metrov do výšky, a keď bude padať sneh tak jak túto zimu, môžeme si tu spraviť lyžiarske stredisko.“, povedal Miro Kollár.

Kontaminovaná voda

Ďalší závažný problém sa týkal vody, ktorá trubkou vyteká z pod skládky. Obyvatelia štvrte Pánske Nivy si dali na vlastné náklady spraviť rozbor tejto vody.

Z predbežného rozboru odobratej páchnucej vzorky z tohto potrubia vyplýva, že boli prekročené normy (až niekoľkonásobne) obsahu: dusičnanov, železa, síranov, chloridov, mangánu.

Vyrábanie odpadovej jamy pre celé Slovensko

Posledný a jeden z najzávažnejších bodov, ktoré predniesli na zastupiteľstve, boli zmeny zistené v územnom pláne mesta Hlohovec. Podľa tejto zmeny sa rozširuje rozvozový región pre skládku od Bratislavy po Púchov. Odvoláva sa na rozvojové plány PP a plánované objemy rozširovania skládky.

„Toto je v rozpore s oficiálnymi stanoviskami mesta k zámeru rozširovania skládky a s plánom odpadového hospodárstva schváleným vládou SR. O tejto zmene územného plánu nevedel primátor ani hlavný architekt mesta. Preto sa pýtame, Kto riadi toto mesto?“ povedal počas prezentácie Miroslav Kollár.

19. februára sa koná v Bratislave verejné prerokovanie žiadosti o rozšírenie integrovaného povolenia. „Je to jedna zo šancí, ako zastaviť tento proces“, povedal Kollár. Aktivisti si vyžiadali vzhľadom na doterajšie skúsenosti s príslušnými mestskými úradníkmi, aby sa na prerokovaní zúčastnil aj poslanec MsZ. Do Bratislavy s nimi pôjde poslanec Miloslav Drgoň.

„Veríme, že využijete všetky možnosti, ktoré vám poskytujú vaše funkcie na zamedzenie toho, aby sa z Hlohovca stalo smetisko Slovenska.“ povedal nakoniec Miro Kollár primátorovi a poslancom MsZ.

Mesto Hlohovec: Bude z neho najväčšie smetisko na Slovensku?
4
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM