Klaudia Goncalves Kultúra Rôzne Správy

Múzeum si pripomína obete vojny: Výstava Odchody bez návratov je venovaná ich pamiatke

Výstava Odchody bez návratov je venovaná obetiam prvej svetovej vojny. Pozrieť si ju môžete vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci do konca septembra.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum si pripomína obete vojny: Výstava Odchody bez návratov je venovaná ich pamiatke
Zdroj: TASR

Hlohovec 5. septembra (TASR) – Do konca septembra si možno vo výstavných priestoroch Vlastivedného múzea v Hlohovci pozrieť výstavu k 100. výročiu ukončenia prvej svetovej vojny Odchody bez návratov. Je venovaná pamiatke obetí tohto vojnového konfliktu.

„Na výstave sa návštevníci dozvedia základné informácie o prvej svetovej vojne, jej príčinách, priebehu i následkoch,“ informoval kurátor Peter Novosedlík. Časť prináša príbehy ľudí z Hlohovca a okolia, ktorí bojovali vo vojne a zoznam viac ako 100 padlých, ktorí našli svoju smrť v rôznych častiach Európy.

Pozrieť si možno aj fotografie pamätníkov padlých, ktoré boli postavené v mestách a obciach okresu Hlohovec.

Vojnové obdobie približujú aj dobové pohľadnice a korešpondenčné lístky, fotografie, tlače pripomínajúce vojenskú službu v rakúsko-uhorskej armáde, rôzne spomienkové predmety, vyznamenania, vojenská puška či uniforma československého legionára.

Výstava sa venuje i Dňu vojnových veteránov, ktorý sa celosvetovo pripomína každý rok 11. novembra. Je pripomienkou roku 1918, kedy bolo pri severofrancúzskom meste Compiégne podpísané prímerie medzi západnými spojencami – Francúzskom a Veľkou Britániou a Nemeckom, čím sa na západnom fronte ukončili boje prvej svetovej vojny. Symbolom tohto dňa je od roku 1921 kvet vlčieho maku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM