Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Ocenená z rúk ministra: Gymnazistka z Hlohovca s prvenstvom v literárnej súťaži

Víťazi literárnej súťaže Ministerstva obrany SR si prevzali ocenenia z rúk ministra Petra Gajdoša. Prvé miesto získala študentka Gymnázia v Hlohovci.

Ilustračný obrázok k článku Ocenená z rúk ministra: Gymnazistka z Hlohovca s prvenstvom v literárnej súťaži
Zdroj: TASR

Víťazi literárnej súťaže Ministerstva obrany (MO) SR si v piatok (7.12.) prevzali ocenenia z rúk ministra Petra Gajdoša.Tento rok bolo v súťaži hodnotených celkovo 130 literárnych prác. Témou 14. ročníka súťaže bol Vplyv osmičiek vojenských dejín na našu súčasnosť.

„Mladí ľudia mali tentoraz možnosť vyjadriť sa k témam, ktoré sa týkajú našich vojenských dejín, pretože v tomto roku sme si v tejto súvislosti pripomenuli významné okrúhle výročia. Oceňujem, že ich tieto témy oslovili a podelili sa o svoj pohľad,“ uviedol Gajdoš.

Christina z gymnázia v Hlohovci

Ocenenie si prevzali víťazi súťaže v dvoch kategóriách. V kategórii študentov stredných škôl sa na prvom mieste umiestnila Christina Zelísková z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci. Druhé miesto obsadila Mária Cápayová zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia v Bratislave a na treťom mieste sa umiestnila Denisa Fujašová z Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline.

V kategórii vysokých škôl získala prvé miesto Laura Belicajová z Univerzity Komenského v Bratislave. Na druhom mieste sa umiestnil Peter Kromka z Univerzity Komenského v Bratislave a na treťom Martina Pomikalová z Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Víťazka v kategórii stredných škôl Christina Zelísková sa do súťaže prihlásila, pretože má rada dejepis. „Vo svojej práci som písala o Sviečkovej manifestácii a dielo sa volá Plamienok slobody,“ prezradila.

Hlasovanie na sociálnej sieti

Laura Belicajová študuje slovenský jazyk a do súťaže sa zapojila so svojou básňou s témou osmičkových rokov. „Nechala som sa inšpirovať citátom ‚voľ nebyť, ako byť otrokom‘. Pretransformovala som ho na to, že keď sa niečo deje, my ako Slováci by sme nemali byť ticho, ale ísť do boja a bojovať za svoju slobodu,“ povedala.

Komisia ministerstva obrany v rámci súťaže vybrala štyri práce, za ktoré bolo možné hlasovať na sociálnej sieti. Podľa rezortu sa do hlasovania zapojilo v čase od 24. do 29. novembra celkovo 3103 ľudí.

Ministra obrany teší účasť mladých ľudí v súťaži. Aj takýmto spôsobom podľa neho prejavili záujem o dianie v Ozbrojených silách SR, pričom dali vo svojich dielach najavo, že im nie je naša história ľahostajná.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM