Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Opozícia predkladá novelu zákona o hazarde: Primátor Hlohovca by zmenu uvítal

Hazard by mali regulovať mestá a obce, tvrdia opozícia i zástupcovia samospráv. Zmenu by privítal i primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

Ilustračný obrázok k článku Opozícia predkladá novelu zákona o hazarde: Primátor Hlohovca by zmenu uvítal
Zdroj: TASR

Hazard by bolo možné najefektívnejšie regulovať vtedy, ak by mestá a obce mohli hazardné hry zakázať svojím rozhodnutím bez komplikovaného procesu naviazaného na predchádzajúcu petíciu občanov.

Za prijatie novely zákona o hazardných hrách, ktorú na májovú schôdzu Národnej rady SR predkladá hnutie OĽaNO, sa okrem jej zástupcov a predstaviteľov strany Spolu – občianska demokracia vyslovili na pondelkovej tlačovej konferencii aj primátori slovenských miest.

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár potvrdil, že príjmy, ktoré samospráve z prevádzok hazardu plynú, sa nedajú porovnať s nákladmi, ktoré sú s tým spojené v sociálnej či bezpečnostnej oblasti. „V súčasnosti sme prví, ktorí sú na rade pri riešení dôsledkov, no nemáme reálny nástroj, aby sme mohli predchádzať príčinám,“ upozornil.

Sprísnenie prevádzkovania hazardných hier, za ktoré sú považované už aj kvízomaty, priniesla novela zákona účinná od začiatku marca 2019. Hazardné hry možno prevádzkovať v herniach alebo kasínach. Zvýšil sa aj minimálny počet výherných prístrojov, v prevádzke ich musí byť minimálne 15. Tým sa má opätovne znížiť dostupnosť herní.

Posilnili sa aj kompetencie obcí, ktoré môžu na nimi určených 12 dní zakázať niektoré druhy hazardných hier. Zároveň budú môcť rozhodnúť o tom, že budú herne od škôl, školských zariadení alebo detských domovov vzdialené najmenej 200 metrov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM