Klaudia Goncalves Rôzne Správy

Otvorenie zámku sa odďaľuje: Dôvodom je rozpočtové provizórium mesta

Zrekonštruovaný hlohovský zámok otvoril svoje brány pre verejnosť na sklonku uplynulého roka už niekoľkokrát. Ako to však bude s jeho prevádzkou v roku 2019? Pýtali sme sa kompetentných.

Ilustračný obrázok k článku Otvorenie zámku sa odďaľuje: Dôvodom je rozpočtové provizórium mesta
17
Galéria
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Zrekonštruovaný zámok v Hlohovci prilákal počas prvých otváracích akcií tisíce návštevníkov. Od nového roka mesto plánovalo otvoriť zámok verejnosti na pravidelnej báze. V priestoroch zámku sa nachádza aj časť expozície Vlastivedného múzea, návštevníkov mala prilákať aj možnosť prezrieť si obnovené pivničné priestory s kaplnkou, repliky pôvodného zariadenia či aplikácia Hlohovec Castle, pomocou ktorej je možné absolvovať prehliadku druhého nadzemného podlažia vo virtuálnej realite.

S príchodom nového roka sa však brány zámku neotvorili, práve naopak. Spustenie prevádzky zámku pre verejnosť sa odďaluje.

Dôvodom odkladu spustenia prevádzky je podľa radnice rozpočtové provizórium, v ktorom sa mesto Hlohovec nachádza po neschválení predloženého rozpočtu na rok 2019.

“Nakoľko je Mesto Hlohovec v rozpočtovom provizóriu, aj stála prevádzka zámku a jeho otvorenie pre verejnosť sa odďaľuje. Na rozpočet sa viaže samotná prevádzka zámku – náklady na energie, personál, projektová dokumentácia a následne zariadenie informačného centra a kaviarne, predaj vstupeniek, náklady spojené s ďalšími výstavami a podujatiami, atď…,” uviedla Zuzana Hrinková Siebenštichová, referentka mesta pre vonkajšiu komunikáciu.

Aká bude teda budúcnosť zámku a aké kroky mesto podniká?

“V tomto čase sa pripravuje zverenie Zámku Hlohovec do správy Mestského kultúrneho centra od 1.3.2019, ktoré bude zámok prevádzkovať a dramaturgia podujatí a výstav, ktoré by mohli na zámku po jeho otvorení prebiehať. Všetko však závisí od vôle poslancov mestského zastupiteľstva,” informovala Hrinková. Na otázku, koľko stojí mesačná prevádzka zámku poskytla radnica takúto odpoveď: “Náklady na prevádzku v tejto chvíli nevieme zadefinovať, ide iba o odhady. Nepoznáme skutočný rozsah prevádzky, nakoľko ide o úplne nový projekt. Reálne náklady sa budú dať vyčísliť až po roku funkčnej prevádzky.”

V najbližších dňoch by mala byť ukončená aj inštalácia výťahu. Podľa informácií z radnice by mal byť výťah hotový do 31.1. a kolaudácia by mala prebehnúť 4.2.2019.

O budúcnosti zámku rozhodne Mestské zastupiteľstvo mesta Hlohovec, ktoré bude opätovne rokovať o návrhu rozpočtu na rok 2019 dňa 14. februára od 14:00.

Zámok Hlohovec otvorený: Zrekonštruovanú dominantu mesta navštívili tisíce ľudí
17
Galéria
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM