Zuzana Jakubičková Kultúra

Pálenie vatry zvrchovanosti: Ľudí rozohnala silná búrka!

Na spomienku zvrchovanosti v štvrtok spomínali aj obyvatelia Hlohovca. Každoročná udalosť sa koná na vyhliadke Šianec. Po zaznení hymny opäť zažiarila vatra a ľudia si pochutnávali na pive a párkoch zdarma.

17.júla si slovenský národ každoročne pripomína významný deň v našich novodobých dejinách, prijatie Deklarácie o Zvrchovanosti SR. Dôstojnou spomienkou na túto udalosť, od ktorej uplynulo dvadsať rokov, bolo slávnostné podujatie spojené so zapálením vatry zvrchovanosti, ktoré sa uskutočnilo na vyhliadke Šianec.

Pre ľudí bolo pripravené pivko a ľahké občerstvenie v podobe párkov. Po príchode primátora Petra Dvorana zahrala slovenská hymna a primátor predniesol krátky spomienkový príhovor. Potom už nastal ten moment, na ktorý všetci čakali. Skoro dvojmetrová vatra vzbĺkla okamžite. Plamene šľahali do výšky až piatich metrov.

Návštevníkom do dobrej nálady vyhrávala dychová hudba, pričom tí starší si aj zaspievali. Celú akciu však po hodine prekazila nečakaná búrka, ktorá vyhnala ľudí domov.

//Celý text deklarácie bol nasledovný: // [center]My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada, slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo. V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie. Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa. Bratislava 17. júl 1992[/center]

Vatra zvrhovanosti na Šianci
23
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM