Erik Bojničan Samospráva Samospráva

Peter Dvoran skončil v Mestskej rade: Z tohto dôvodu ho poslanci odvolali, čítajte reakciu exprimátora

Mimoriadne mestské zastupiteľstvo prinieslo odvolanie Petra Dvorana z Mestskej rady. Aký bol dôvod poslancov?

Ilustračný obrázok k článku Peter Dvoran skončil v Mestskej rade: Z tohto dôvodu ho poslanci odvolali, čítajte reakciu exprimátora
Foto: Zuzana Jakubičková

Hlasovaním o odvolaní poslanca, bývalého primátora Hlohovca Petra Dvorana z mestskej rady sa skončilo augustové mimoriadne rokovanie mestského zastupiteľstva v bode o výsledkoch kontroly v jednej materskej škole (MŠ). Dvoran je podľa navrhovateľa Olivera Pestúna spoluzodpovedný za vzniknutú škodu vo výške viac ako 33.000 eur, ktorú spôsobila bývalá riaditeľka zariadenia do roku 2014 a on ako štatutár mesta toto konanie nezastavil, hoci o ňom vedel.

Za odvolanie Petra Dvorana hlasovalo v tajnom hlasovaní 20 z 21 prítomných poslancov. Podľa správy, ktorú vypracoval hlavný kontrolór mesta po kontrole v máji tohto roku, riaditeľka MŠ na Fraštackej ulici v Hlohovci neefektívne nakladala so zverenými prostriedkami a vážne porušovala právne a interné predpisy.

V správe sa medzi pochybeniami uvádza neoprávnené nakladanie s hotovosťou, nákup mobilných telefónov a iné. Na dvoch telefónoch, ktoré používala výhradne riaditeľka, bol za štyri roky účet po 5000 eur. Na základe týchto zistení primátor Miroslav Kollár riaditeľku z funkcie riaditeľky materskej školy odvolal, zrušil s ňou pracovný pomer a podal na ňu oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti.

Viceprimátor Pestún upozornil, že o pochybeniach riaditeľky sa vedelo na radnici už pri kontrole v roku 2010. „Tým, že ste ako priamy nadriadený nekonali už v roku 2010, ste riaditeľke spravili medvediu službu,“ povedal bývalému primátorovi Dvoranovi viceprimátor Pestún.

Ako zdôraznil Pestún v rokoch 2010 až 2014 nenariadil Dvoran ani jednu kontrolu v tejto materskej škole, vec sa začala riešiť až po nástupe nového vedenia mesta.

„Mestská rada je iniciatívnym, kontrolným a výkonným orgánom obecného zastupiteľstva a je poradným orgánom primátora. A podľa toho sa majú správať aj jej členovia. Pýtam sa, ako má byť Peter Dvoran iniciatívny, výkonný a kontrolovať, keď mal konať, kontrolovať a plniť na tom najdôležitejšom poste, a nerobil tak,“ uviedol Pestún v zdôvodnení svojho návrhu na odvolanie a pridal aj príklad, keď Dvoran nerešpektoval nesúhlas poslancov mestského zastupiteľstva na prebudovanie miestnosti vedľa primátorskej kancelárie na oddychový kútik a nehospodárne minul peniaze mesta.

„Necítim sa byť vinný, to je samozrejmé. Keď sa stane pracovný úraz v nejakom podniku, riaditeľ je zodpovedný za celý podnik. Beriem to takisto, že primátor zodpovedá za celé mesto. Páni poslanci rozhodli a ja ich rozhodnutie rešpektujem,“ vyjadril sa k svojmu odvolaniu Dvoran.

Mohlo by vás zaujímať:

Radnica dostala upozornenie od prokurátora: Mestskí policajti v civilnom oblečení slúžiť nebudú!

Prednostka MsÚ Lukáčová po 10. rokoch končí: Pozrite, kto ju nahradí!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM