Rôzne

Počas horúcich dní môžete pomôcť vtáctvu: Operencov poteší napájadlo, postačí miska

Horúce počasie netrápi len ľudí. Vodu a osvieženie potrebuje aj vtáctvo.

Ilustračný obrázok k článku Počas horúcich dní môžete pomôcť vtáctvu: Operencov poteší napájadlo, postačí miska
Zdroj: TASR

V letných horúčavách rýchlo vysychajú prirodzené zdroje vody pre vtáctvo. Ľudia im však môžu pomôcť vytvorením bezpečného prístupu k vodným plochám alebo vytvorením nového napájadla. „V mestách môže poslúžiť aj obyčajná miska či iná nádoba,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Upozorňuje však, že je potrebné dodržiavať určité zásady.

Umelé jazierka alebo napájadlá by podľa Deutschovej mali byť plytké (5 – 10 cm) s rozmermi minimálne 30 × 30 cm (ideálne 40 × 60 cm). Mali by sa nachádzať v tieni alebo polotieni a mimo dosahu predátorov. Ideálne je miesto s oblými okrajmi, konárikmi a kameňmi, kde vtáci môžu dosadnúť.

Vodu v napájadle je tiež potrebné meniť, aby sa v nej nemnožili baktérie. „Výhodou, nie podmienkou, avšak lákadlom pre vtáctvo, je mierne tečúca voda,“ dodáva Deutschová. Zdôrazňuje však, že napájadlá by mali byť k dispozícii len v teplých dňoch. V zime totiž vtákom môže premočené perie zamrznúť.

Medzi častých návštevníkov napájadiel podľa Deutschovej patria sýkorky, pinky, kanáriky, drozdy alebo stehlíky, najmä v skorých ranných či obedňajších hodinách. Vtáky si zdroj rýchlo nájdu a v prípade opakovanej návštevy si toto miesto aj zapamätajú.

Niekedy treba upraviť aj prirodzené zdroje vody, napríklad ak ich dostupnosť komplikuje strmý breh. „Prístup vtákom môžeme poskytnúť vytvorením móla z konárov alebo latiek,“ vysvetľuje Deutschová. Rovnako sa dá postupovať v prípade veľkých nádob na zadržiavanie vody. Tie sa inak môžu stať pre vtáky smrteľnou pascou. Operence sa totiž nedokážu dostať k okraju a utopia sa. V opačnom prípade je potrebné nádoby zakryť, aby neboli lákadlom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM