Správy Samospráva

Pomoc pre osamelých seniorov: Život im môže zachrániť stlačenie SOS gombíka

SOS gombík funguje ako domáce tiesňové volanie. Bezplatnú službu poskytuje Trnavský kraj.

Ilustračný obrázok k článku Pomoc pre osamelých seniorov: Život im môže zachrániť stlačenie SOS gombíka
Zdroj: TASR/František Iván

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) už viac ako pol roka prevádzkuje službu domáceho tiesňového volania. Informovalo o tom komunikačné oddelenie TTSK.

Jej cieľom je poskytnúť osamelo bývajúcim seniorom či fyzicky zdravotne znevýhodneným obyvateľom privolať si pomoc stlačením SOS gombíka v krízových situáciách, ako sú pády, závraty alebo sťažené dýchanie.

„Je určená pre obyvateľov kraja, ktorí bývajú osamote. Ide predovšetkým o seniorov a zdravotne znevýhodnených ľudí. Takto zvyšujeme pocit bezpečia samotným obyvateľom, ako aj ich rodinným príslušníkom. Službu bezplatne poskytujeme už 80 obyvateľom 23 obcí a miest. Otvorená je spolupráca s ďalšími obcami a mestami, ktoré aktívne oslovujeme. Do konca roka máme v pláne zvýšiť počet užívateľov na 200 po celom kraji,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné, možno ho nosiť ako náramok na zápästí alebo prívesok na krku. Je odolné voči vode a vlhkosti, čo umožňuje mať ho na dosah napríklad aj pri sprchovaní.

Mohlo by vás zaujímať

Samospráva hradí všetky náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta, ako aj služby nonstop dispečingu v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR.

„Vyškolený personál dispečingu situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup. Medzi alternatívy riešenia patrí konzultácia s lekárom alebo privolanie pomoci. Ku koncu mája túto službu klienti využili už 349-krát, pričom v 13 prípadoch bola privolaná záchranná zdravotná služba,“ doplnil predseda TTSK.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Najnovšie udalosti

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM