BTW Rôzne Správy

Poniklecová lúčka pri Hlohovci ožíva v pôvodnej kráse vďaka ochranárom a kozám, GALÉRIA

Rezervácia Sedliská zarastá náletovými kríkmi. Na území európskeho významu pomohlo obnoviť lúky s poniklecom a hlaváčikom občianske združenie.

Ilustračný obrázok k článku Poniklecová lúčka pri Hlohovci ožíva v pôvodnej kráse vďaka ochranárom a kozám, GALÉRIA
5
Galéria
Zdroj: BROZ

Vzácne lúky pri Hlohovci prestali slúžiť ako pasienky – a začali zanikať. Tento vývoj sa snaží už rok odvrátiť Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), ktoré o výsledku svojich aktivít informuje na sociálnej sieti.

„Asi pred rokom sme začali riešiť obnovné aktivity na území európskeho významu Sedliská pri Hlohovci. Južnú časť tohto územia tvoria krásne xerotermné lúky s poniklecom a hlaváčikom, ktoré boli v minulosti využívané ako pasienky. Hlohovčania toto územie volajú aj poniklecová lúčka,“ približujú situáciu ochranári.

Hrozba zániku lúky

Ako na mnohých miestach, aj tu ide o klasický scenár. Potom, ako sa lúka prestala využívať ako pastvina, začala zarastať náletovými drevinami a kríkmi. Tie potom vytláčajú krásne a vzácne druhy lúčnych kvetov.

Návrat poniklecov

Nadšenci z BROZ zvolili pre obnovu poniklecovej lúky klasický postup. „Na jeseň sme kríky na niektorých miestach rozvoľnili, aby uvoľnili cestu pre oplôtok pre kozy,“ vysvetľujú a dodávajú: „Na fotkách je vidno, ako na miestach, ktoré sme zbavili kríkov, rovno vyrástli poniklece.“

Kozy – hrdinky

Čistiť lúku od náletových drevín a tak udržiavať jej kvitnúci porast, je prirodzenou úlohou pasúcich sa kôz.

Pastvu kôz, ktorá bude nasledovať sme dohodli s miestnym chovateľom, ktorý má územie veľmi rád a pôjde naň pásť. S pastvou plánujeme začať teraz na jar, len kvôli aktuálnej situácii sa to trochu komplikuje s dodaním materiálov na oplôtky.

Veríme však, že sa to podarí a časom tam bude poniklecov a hlaváčikov ešte viac, a to aj na miestach, z ktorých sa doteraz vytrácali,“ nestrácajú nádej ochranári z BROZ.

Po Sedliskách sa bude preháňať stádo kôz a bude to tam vyzerať tak, ako si to pamätajú naši dedovia.

Zdroj: BROZ
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM