Erik Bojničan Rôzne

Poznáte tieto príbehy? Legendy, ktoré sa spájajú s Hlohovcom a okolím!

V Hlohovci a okolí je viacero miest, ktoré sú opradené rôznymi tajomnými povesťami a legendami. Vybrali sme pre vás pár najzaujímavejších.

Ilustračný obrázok k článku Poznáte tieto príbehy? Legendy, ktoré sa spájajú s Hlohovcom a okolím!
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Rôzne príbehy, povesti či legendy pozná snáď každý z nás. Niektoré sú veselé, z iných až doslova behá mráz po chrbte. My sme sa zamerali na tie, ktoré sa viažu k Hlohovcu a k jeho okoliu. Koľko je na nich pravdy sa zrejme nikdy nedozvieme, no určite by bola škoda, ak by zapadli do zabudnutia. Tu je výber najzaujímavejších príbehov z nášho regiónu.

Jedna z legiend sa viaže k mohutnému platanu blízko jazierka v Zámockej záhrade v Hlohovci. Jozef Erdődy, ktorý dal park vysadiť, podľa legendy so svojou manželkou nemohol mať deti a možno aj to prispelo k tomu, že pod platanom sa údajne tajne stretával so svojou slúžkou.

Keď vraj otehotnela, dozvedela sa o tom jeho manželka Alžbeta Mayerová a dala slúžku vyhnať. Následne potom, ako hovorí legenda, sa z platana odlomil jeden z konárov, ktoré dovtedy tvorili symbol srdca a odvtedy je srdce vytvorené z konárov otvorené.

Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Obchod s otrokmi v okrese Hlohovec? Podľa jedného zo starých príbehov to tak mohlo byť. Neďaleká dedinka Horné Trhovište bola kedysi vraj vychýreným miestom trhov, na ktorých sa dal zohnať všemožný sortiment a obchodovalo sa na ňom údajne aj s ľuďmi zbavenými práv – otrokmi. Práve od nich sú vraj odvodené aj názvy susedných obcí Horné Otrokovce a Dolné Otrokovce.

Jedna z povestí sa viaže k hlohoveckej mestskej časti Peter. V auguste roku 1813 nastali na Váhu ničivé povodne, ktorým sa nevyhla ani v tom čase samostatná obec Svätý Peter. Veľká voda ničila všetko čo jej stálo v ceste a skaze sa nevyhli ani miestna fara a kostol. Povrávalo sa, že ešte dlho po tom, čo veľká voda opadla bolo počuť zvony, napriek tomu, že kostol už neexistoval.

Strašidelné príbehy sa už roky spájajú s Krvavými Šenkami, ktoré ležia medzi Hlohovcom a Nitrou. Podľa starej povesti dostali Krvavé Šenky svoj názov podľa hostinca, ktorý tu niekedy stál. Ten údajne kupci navštevovali na polceste z Levíc do Hlohovca. Mnohým z nich sa však vraj nevyhol krutý osud. Traduje sa, že zbojníci kupcov v hostinci opíjali, obrali o peniaze a zamordovali.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Hlohovca a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM