Klaudia Goncalves Kultúra Správy Samospráva

Primátor vyčíslil náklady: Oprava domu kultúry by stála 5,5 milióna eur

Oprava hlohovského domu kultúry by zhltla 5,5 milióna, mesto na to nemá finančné prostriedky.

Ilustračný obrázok k článku Primátor vyčíslil náklady: Oprava domu kultúry by stála 5,5 milióna eur
3
Galéria
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Hlohovec má fungujúcu a zmodernizovanú kultúrnu infraštruktúru a nepotrebuje, a zároveň ani nemá na to, vložiť 5,5 milióna eura do opravy zatvoreného domu kultúry, ktorý je v havarijnom stave. Uviedol to primátor Miroslav Kollár.

V diskusii s občanmi mesta v kine Úsmev (13. 6.) dodal, že podľa jeho informácií sa o objekt v širšom centre mesta začal zaujímať investor, ktorý má záujem o jeho ďalšie využitie, radnicu však v tejto veci oficiálne zatiaľ nikto nekontaktoval.

Dom kultúry v Hlohovci postavili v roku 1987, samospráva nevenovala jeho priebežnej údržbe náležitú pozornosť a tak musel byť v roku 2015 na základe revíznej správy o elektroinštalácii zatvorený prakticky zo dňa na deň. Správa konštatovala, že elektroinštalácia je v takom stave, že nielenže neumožní riadny chod zariadenia, ale môže spôsobiť ujmy na zdraví a následne ohroziť aj životy návštevníkov. Objavili sa aj ďalšie závažné nedostatky. „Nemôžem si zobrať na svedomie, že by sa tam čokoľvek stalo čo i len jednému dieťaťu,“ uviedol primátor.

V meste sú aj iné vhodné priestory

Kollár citoval zo štúdie na celkovú obnovu, ktorý dala radnica vypracovať. Obnova je vyčíslená na viac ako 5,5 milióna eur. „V posledných štyroch rokoch sme vynovili kino, Empírové divadlo, knižnicu, informačné centrum, amfiteáter a zámok,“ vymenoval primátor. Ich priestory dokážu podľa neho dostatočne sanovať kultúrne potreby Hlohovčanov i obyvateľov regiónu bez toho, aby sa za drahé peniaze opravovala budova domu kultúry. Odhliadnuc od toho, že mesto takéto prostriedky nemá a na rekonštrukcie tohto typu ani nie sú vypísané výzvy na čerpanie z európskych peňazí.

Sentiment musí ísť bokom, rozhodnú však poslanci

„Väčšie mestá, ako je Hlohovec, sa postupne takýchto veľkých kultúrnych stánkov zbavujú, napríklad Nitra tak tiež urobila, a ponechávajú ich chod na súkromnú sféru,“ uviedol Kollár. Primátor zdôraznil, že napokon o tom, či mesto pôjde do takejto veľkej investície, rozhodne poslanecký zbor, ktorý to pred Hlohovčanmi bude musieť obhájiť. Nechce sa však o dome kultúry baviť v „sentimentálnej a emocionálnej rovine“, na úrovni spomienok „veď sme tam mali stužkovú a svadbu“.

Primátor vyčíslil náklady: Oprava domu kultúry by stála 5,5 milióna eur
3
Galéria
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM