Klaudia Goncalves Od Vás Správy

Rekonštrukcia Podzámskej priniesla olámané konáre a zdevastované stromy: Radnica reaguje

Obyvateľ Hlohovca zdokumentoval a zverejnil na sociálnej sieti devastačné zásahy do zelene na ulici, ktorá sa pripravovala na pokládku nového asfaltu. O vyjadrenie sme požiadali radnicu mesta Hlohovec.

Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcia Podzámskej priniesla olámané konáre a zdevastované stromy: Radnica reaguje
Zdroj: Jozef Macháč

Rozhorčený obyvateľ Hlohovca zverejnil v sobotu 18. augusta na sociálnej sieti fotografie zachytávajúce tragický stav stromov na Podzámskej ulici od Jednoty po Závalie po prípravných prácach pred zahájením rekonštrukcie a pokládkou nového asfaltu.

Ráno boli ešte všetky stromy v poriadku, podvečer už mala situácia vyzerať inak. „Prevažná časť stromov na ul. Podzámska je vysadená v tesnej blízkosti komunikácie a zasahuje značnou časťou koruny do vozovky. Niektoré stromy boli viackrát orezávané do tzv. podjazdnej výšky, avšak vzhľadom na výšku spodných konárov a spôsob zapestovania korún v predchádzajúcich rokoch nebolo možné dosiahnutie podjazdnosti pre vyššie vozidlá. K poškodeniu drevín prišlo pri pohybe stavebných mechanizmov, čo dodávateľa prác i nás samozrejme mrzí, no pri prácach tohto typu a veľkých stavebných mechanizmoch stáva. Nie je však vždy možné ideálne skĺbiť požiadavky na dopravnú obsluhu územia mesta a zachovanie jestvujúcej zelene,“ informuje Zuzana Hrinková – Siebenštichová, referentka pre komunikáciu, vonkajšie vzťahy a propagáciu.

Poslanci Brestovanská a Hauliš okamžite po zverejnení fotografií zareagovali prísľubom, že hneď v pondelok sa tým budú zaoberať a vzniknutú situáciu riešiť. Súčasný stav taktiež zdokumentovali príslušníci Mestskej polície. „Poškodené stromy boli po zistení stavu v priebehu víkendu ošetrené zamestnancami spoločnosti Mestská zeleň Hlohovec, s.r.o., a aby sa predišlo ich ďalšiemu poškodeniu orezané boli aj konáre zasahujúce do profilu vozovky, ktorým by sa nedalo pri následne prebiehajúcej stavebnej činnosti vyhnúť. Orez drevín bol vykonaný tak, aby bolo minimalizované ich poškodenie a súčasne, aby sa zachoval tvar korún stromov,“ dodala referentka pre komunikáciu, vonkajšie vzťahy a propagáciu mesta Hlohovec Zuzana Hrinková – Siebenštichová.

Podľa Hrinkovej – Siebenštichovej je snahou mesta „zachovať stromy v zelených pásoch v maximálnej možnej miere, a to aj s ohľadom na ich zdravotný stav a bezpečnosť komunikácie.“

„Je v našom záujme, aby sa vždy hľadalo spoločné, najmenej bolestivé riešenie pre všetky strany a aby boli stromy vnímané ako súčasť verejného priestoru, ktorá má svoju hodnotu,“ dodala na záver Zuzana Hrinková – Siebenštichová, referentka pre komunikáciu, vonkajšie vzťahy a propagáciu.

Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM