Erik Bojničan Rôzne

Sezóna medvedieho cesnaku je už tu: Kde v okolí Hlohovca si lahôdku z prírody môžete nazbierať?

Medvedí cesnak niektorí zbierajú pre jeho liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Jeho kvality dobre poznajú aj Hlohovčania. Ak chcete túto zdravú pochúťku nájsť, netreba za ňou chodiť veľmi ďaleko. Kde v okolí si ju môžete nazbierať?

Ilustračný obrázok k článku Sezóna medvedieho cesnaku je už tu: Kde v okolí Hlohovca si lahôdku z prírody môžete nazbierať?
Zdroj: TASR

Cesnak medvedí je bratranec obyčajného bežného kuchynského cesnaku – ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť. Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania, čo dobre vedia aj Hlohovčania.

Rastie priamo v Hlohovci

Pochúťku, ktorá posilní imunitu, chodí každý rok zbierať aj dôchodkyňa Jozefína (75). „V Pánskej záhrade je ho vždy na jar veľa. Rozvoniava tak, že je ho cítiť aj v blízkych činžiakoch.“ Ako ďalej prezradila v jej kuchyni má všestranné využitie od rôznych nátierok až po tinktúru. Nakrájané listy podľa nej stačí uložiť do pohára na zaváraniny, zaliať alkoholom a nechať dva týždne odležať.

Medvedí cesnak má rád aj Jozef (57). „Teraz, keď rastie sa dá jesť na všetky spôsoby. Buď si spravíme pomazánku, alebo si len listy dáme s paštekovým chlebom,“ opísal Jozef, podľa ktorého je táto pochúťka prírody výborná aj s cestovinami alebo mäsom. Rovnako ako Jozefína aj on s rodinou chodí do zámockej záhrady. „Rastie hneď vedľa chodníka, tak si človek ani nezašpiní topánky,“ dodáva z úsmevom.

Nepomýľte si ho s konvalinkou!

Keď sa rozhodnete kuchtiť s medvedím cesnakom, buďte opatrný. Znižuje krvný tlak, takže to s jeho konzumáciou netreba ani preháňať. Pri zbieraní si ho tiež ľahko môžete zameniť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Medvedí cesnak sa dá dobre identifikovať tak, že keď ho človek požmolí v prstoch, zapácha ako cesnak.

Prečítajte si tipy na chutné a zdravé recepty, v ktorých je hlavnou ingredienciou práve medvedí cesnak.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM