Zuzana Jakubičková Krimi

Sirény a kopa záchranárov: Takto prebieha simulovaná havária atómky...

V stredu ráno otriaslo atómkou simulované zemetrasenie. Rozozvučali sa sirény a akcia Havran 2012 mohla začať. Akcia má preveriť hlavne pripravenosť krízových štábov, polície, hasičov a záchranárov na jadrovú haváriu.

Ilustračný obrázok k článku Sirény a kopa záchranárov: Takto prebieha simulovaná havária atómky...
Foto: Zuzana Jakubičková

Cvične bol vyhlásený núdzový stav na území jadrového zariadenia. Elektráreň identifikuje udalosť III. stupňa bez radiačných následkov pre okolie s očakávaným prechodom do fázy ťažkej havárie do piatich hodín. V dôsledku vzniknutej situácie zasadol ústredný krízový štáb, ktorý odporučí vláde SR vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území Slovenskej republiky.

Organizátori trochu pozmenili scenár cvičenia, čím zamotali hlavu nejednému účastníkovi akcie.

„My sme aj trošku menili scenár, aby sa ukázala pružnosť jednotlivých zložiek. Všetko prebehlo v rámci plánu,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Šéfom niektorých zložiek najprv oznámili jedno miesto, kde sa mal stretnúť ústredný krízový štáb, ale operatívne ho potom zmenili a preložili do priestorov úradu vlády.

„To je veľmi dôležité, pretože takáto udalosť je vždy prekvapivá,“ konštatoval Kaliňák s tým, že krízové situácie si vyžadujú okamžité reakcie a hľadanie riešení. „Najmä fungovať s rozvahou,“ do­dal.

Akcia ide podľa plánu, sleduje nás aj zahraničie

Cvičenie zatiaľ prebieha podľa plánu. Všetko sa deje tak, ako keby sa havária naozaj stala.

„Zasadli všetky ústredné štáby Trenčianskeho, Nitrianskeho a Trnavského kraja a postupuje sa presne podľa harmonogramu,“ uviedol štátny tajomník Jozef Buček. Prvý deň cvičenia je zameraný na preverenie koordinácie medzi krízovými štábmi – od ústredného cez obvodné až po tie v obciach. Na celý proces sa pozerajú aj pozorovatelia s okolitých krajín. „Sú aj na obvodných úradoch a obciach v krízových štáboch a chcú vidieť komplet celý priebeh akcie,“ vysvetlil Buček.

Hovoril tiež, že preverujú procesy do detailov. „Zisťujeme aj poveternostné situácie, ktorým smerom evakuovať ľudí, ide to do absolútnych detailov,“ ozrejmil.

Podnetom na cvičenie boli podľa Bučka aj udalosti v japonskej Fukušime. Podľa neho sa môžu prírodné katastrofy kedykoľvek pritrafiť. „Slovenská republika robí takéto veľké cvičenie ako prvá v Európskej únii,“ povedal.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM