Správy

Smutná správa: Zomrel Národný umelec a rodák z Trakovíc Milan Novák

Slovensko prišlo o významného hudobného skladateľa. Vo veku 93 rokov odišiel Milan Novák. Zanechal po sebe približne 700 kompozícií.

Ilustračný obrázok k článku Smutná správa: Zomrel Národný umelec a rodák z Trakovíc Milan Novák
Zdroj: TASR

Vo veku 93 rokov zomrel v utorok 18. mája v Poprade významný slovenský hudobný skladateľ Milan Novák. Informoval o tom Marián Turner, generálny riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica.

Milan Novák sa narodil v obci Trakovice 12. augusta 1927. Základné umelecké vzdelanie získal na hudobnej škole v Nitre.

Od roku 1944 študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave hru na klavíri u Frica Kafendu, dirigovanie u Kornela Schimpla a kompozíciu u Alexandra Moyzesa.

Po absolvovaní konzervatória v roku 1949 sa stal ako vôbec prvý Slovák študentom svetoznámeho českého dirigenta Václava Talicha.

Pod jeho taktovkou

V rokoch 1949–1950 pôsobil ako dirigent novozaloženého SĽUK-u a neskôr aj ako dirigent Symfonického orchestra Československého rozhlasu v Bratislave.

V roku 1951 po nástupe na vojenskú službu sa začal aktívne venovať práci vo Vojenskom umeleckom súbore kpt. Jána Nálepku v Bratislave, ktorý potom viedol ako dirigent, hudobný skladateľ a umelecký vedúci v rokoch 1952 až 1988.

Pod jeho vedením toto teleso žalo mnohé umelecké úspechy nielen doma, ale aj v zahraničí.

Správy zo Slovenska

Stovky kompozícií

Tvorba Milana Nováka je žánrovo pestrá a mimoriadne rozsiahla, napísal okolo 700 kompozícií. Siaha od drobných skladbičiek, určených detským interpretom, cez piesne, komorné, zborové, koncertné i orchestrálne kompozície, až po vokálno-inštrumentálne di­ela.

Zahŕňa aj veľké hudobno-dramatické útvary ako muzikál, hudobnú komédiu, operetu i operu. Súčasťou jeho tvorby sú aj folklórne úpravy, hudobno-tanečné scény a kompozície pre rozhlas, televíziu a film.

Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia a pocty. K najvýznamnejším patrí udelenie titulu Národný umelec v roku 1988 a získanie hodnosti Rytier medzinárodnej hudby v roku 2013.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM