BTW Správy Samospráva

Spájať a šetriť sa nebude! Hlohovskí poslanci odmietli návrhy na zmenu v školách

Poslanci mestkého zastupiteľstva hlasovali proti zlúčeniu materskej školy a základnej školy v Šulekove. Rovnako odmietli zlúčenie Centra voľného času so ZŠ Koperníkova v Hlohovci.

Ilustračný obrázok k článku Spájať a šetriť sa nebude! Hlohovskí poslanci odmietli návrhy na zmenu v školách
Zdroj: cvcduha.sk

Poslanci mestského zastupiteľstva na rokovaní 7.mája odmietli návrh spojenia Materskej školy na Ľ. Podjavorinskej so Základnou školou Vilka Šuleka.

Cieľom malo byť, aby škôlka i škola mali jednu riadiacu osobu. Inými slovami, malo sa ušetriť na riadení a administratíve.

Podľa primátora bolo cieľom zefektívniť fungovanie zariadení tak, aby mesto aj napriek nastávajúcim miliónovým výpadkom v rozpočte udržalo fungovanie základných aj materských škôl. „Už skúsenosť z predchádzajúcich rokov nám ukázala, že náklady na jedno dieťa v materskej škole, ktorá je spojená so základnou sú o desiatky percent nižšie. Napríklad aktuálne 2176 eur na jedno dieťa na ZŠ s MŠ Koperníkova oproti 3521 eur na dieťa na samostatnej materskej škole v Šulekove. V prípade materskej školy v Šulekove ide navyše aj o ešte lepšie prepojenie jej fungovania a spolupráce so základnou školou,“ povedal Kollár na sociálnej sieti.

Rovnako odmietavo hlasovali poslanci o návrhu spájania Centra voľného času na Koperníkova so Základnou školou sídliacou na rovnakej adrese.

V prípade Centra voľného času (CVČ) podľa Kollára malo ísť jednak o zefektívnenie prevádzky, no aj o lepšie prepojenie so školou a väčšou možnosťou využívať priestory školy aj na činnosť CVČ. V dôvodovej správe je uvedené, že CVČ sídli v budove, ktorá je v správe základnej školy s materskou školou. Tie medzi sebou uzatvárajú nájomné zmluvy na činnosť CVČ, úhradu energií a taktiež CVČ si prenajíma od školy priestory na organizovanie rôznych činností. „Nakoľko centrum voľného času sídli priamo v budove, je ekonomické a efektívne, aby sa stalo súčasťou základnej školy s materskou školou a bolo zaradené do siete škôl a školských zariadení ako jej súčasť. Po zaradení do siete ako súčasť školy bude pre centrum voľného času k dispozícii širší priestor na jeho činnosť,“ pokračuje dôvodová správa.

Spokojná s rozhodnutím poslancov bola Lucia Kováčová, riaditeľka CVČ Dúha. „Centrá voľného času majú mať svoju právnu subjektivitu, majú sa venovať voľnočasovým aktivitám. Prioritou je, aby sme boli pre všetkých mladých ľudí v Hlohovci,“ povedala pre Hlohovskú televíziu.

„V dôsledku koronakrízy čakajú mestá a obce do konca roka aj v nasledujúcich rokoch výpadky príjmov v miliónoch eur, najmä tých, z ktorých financujú materské školy, školské jedálne, školské kluby detí a centrá voľného času. A hoci sme za posledných päť rokov nainvestovali viac ako dva milióny do opráv a rekonštrukcií škôl a škôlok, tieto opatrenia sme pripravili, aby sme udržali ich prevádzku,“ povedal ešte pred rokovaním zastupiteľstva primátor Kollár.

Po hlasovaní adresoval primátor poslancom kritické slová. „Problém ste nevyriešili, ale oddialili a vrátime sa k nemu o niekoľko mesiacov. Tie riešenia budú oveľa tvrdšie a zásadnejšie ako dnes, pretože nám to život neumožní inak. Mali sme dobrý úmysel, aby tie dopady boli čo najmenšie,“ konštatoval.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM