BTW Správy

Štát pomôže odstrániť skládku Vlčie hory v Hlohovci, sľúbil minister Ján Budaj

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) navštívil v piatok miesta dvoch environmentálnych záťaží v Hlohovci a v Seredi, ktoré patria k najväčším na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Štát pomôže odstrániť skládku Vlčie hory v Hlohovci, sľúbil minister Ján Budaj
Foto: Lukáš Grinaj / Zdroj: TASR

Budaj sa s problematikou skládky nebezpečného odpadu Vlčie hory zoznámil v sprievode predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozefa Viskupiča a primátora Hlohovca Miroslava Kollára. Skládku lúženca po bývalej Niklovej hute si pozrel s primátorom Serede Martinom Tomčányim a starostom Dolnej Stredy Ľubošom Šúrym .

Ministrov prísľub

„Aktívni občania môžu pomôcť vyriešiť problémy, pred ktorými všetci pchali 30 rokov hlavu do piesku. Často, keď ideme proti odpadom a environmentálnym skládkam, ideme proti silným záujmom a pripraveným kšeftom. A môžeme to dosiahnuť, len keď nám občania prejavia podporu,“ povedal Budaj.

Obidva problémy budeme riešiť v najbližších mesiacoch.

Skládka Vlčie hory

V prípade Vlčích hôr, ktoré uloženým nebezpečným odpadom a jeho únikom do životného prostredia bezprostredne ohrozujú kvalitu života obyvateľov okolia, je najdôležitejšou a akútnou otázkou identifikovať ich vlastníka. „Následne musí prísť k ich okamžitému odstráneniu,“ prezradil minister.

Kauza nelegálneho a nebezpečného odpadu na Vlčích horách sa ťahá už viac ako desaťročia, pred dvoma rokmi na nich niekoľko mesiacov zasahovala polícia s pracovníkmi kontrolných chemických laboratórií sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra.

Foto: Lukáš Grinaj / Zdroj: TASR

Skládka v Seredi

Skládka lúženca v Seredi je rovnako v súkromnom vlastníctve. Po prehliadke minister konštatoval, že je neprípustné, aby skládka, na ktorej je povolená ťažba, bola otvorená tak, ako je v súčasnosti. Jemný prach z nej sa dostáva do ovzdušia až do vzdialenosti 50 kilometrov a ovplyvňuje zdravie obyvateľov. „Budem sa pýtať inšpekcie životného prostredia, ako postupovať,“ uviedol minister.

Budaj dodal, že by bolo zlou vizitkou, keby si štát nevedel poradiť s ohrozovaním zdravia občanov.

Župan Viskupič informoval v tejto súvislosti o iniciatíve investora z bezprostredného susedstva huty, ktorý by mohol pomôcť skládku prekryť odpadom, ktorý vzniká pri čistení repy.

V Seredi vznikli pre riešenie problematiky skládky lúženca dve petičné akcie, jedna vlani na jeseň a druhá pred niekoľkými dňami. Požadujú dôsledný monitoring skládky a environmentálne schodné riešenia. Michal Tóth zo združenia Priatelia Zeme uviedol, že podľa ich výpočtu pri tempe 50 železničných vagónov za deň by likvidácia skládky trvala 15 rokov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM