Erik Bojničan Kultúra

Stredoveké dni v Hlohovci napriek vysokým teplotám zaplavené ľuďmi: Pozrite FOTO!

Druhý ročník Stredovekých dní v Hlohovci zožal veľký úspech. Napriek vysokým teplotám si prišlo atmosféru vychutnať asi šesť tisíc ľudí. Prečítajte si o podujatí viac a pozrite si FOTO v galérii.

Ilustračný obrázok k článku Stredoveké dni v Hlohovci napriek vysokým teplotám zaplavené ľuďmi: Pozrite FOTO!
Zdroj: Dnes24.sk

V Dňoch 04.-05.júla.2015 sa uskutočnil II. ročník podujatia Stredoveké dni v Hlohovci. Napriek vysokým teplotám počas uplynulého víkendu si na podujatie našlo cestu cca 6000 ľudí „Sme spokojní s priebehom akcie. Obávali sme sa, že horúčavy odradia návštevníkov a zostanú doma, no nestalo sa tak a prišli, čo nás veľmi teší,“ povedal Peter Kolišťanik, hlavný organizátor akcie.

Akcia, ktorá už od samého dopoludnia lákala húfy zvedavcov, ponúkla zaujímavý program. Všetko odštartovala slávnostná salva z dela. Program mal oproti minulému ročníku viacero noviniek.

Asi naviac sa návštevníkom páčila Stredoveká módna show, ktorá kombináciou stredovekého oblečenia a modernej hudby vytvorila humorné dielo, ktoré našla u návštevníkov veľkú odozvu.

Medzi vrcholné podujatia patrila Vikingská sága, ktorá bola prezentovaná divákom formou napínavého príbehu. „Bolo to naozaj výborne, úplne som sa nechal strhnúť dejom, zahrali to ako praví profesionáli,“ poznamenal Michal, ktorý navštívil toto podujatie spolu s rodinou.

Predstavili sa už známi Turci v Hlohovci z historickej skupiny Cassanova ako aj skupina Vinedi, ktorí ukázali svoje majstrovstvo počas lukostreleckého turnaja. Pozitívne ohlasy boli aj na prítomnosť sokoliarov ako aj možnosť zajazdiť si na koňoch.

S veľkým ohlasom sa stretlo i triafanie vencov na roh jednorožca a dospelí sa pre zmenu zabavili pri dobovej súťaži držania krúžkovej zbroje na čas, do ktorej sa zapojili ženy i muži. Dobové remeslá takisto nechýbali a so živými ukážkami zručných majstrov zaujali deti i dospelých.

Akciu obohatili aj nemenej zaujímavé sprievodné podujatia, jednou z nich bolo aj člnkovanie v Zámockom jazierku „Zaradiť člnkovanie po Zámockom jazierku ako sprievodnú aktivitu na tomto podujatí malo opäť veľký úspech a tešila sa slušnej návštevnosti. Počas 2 dní sme postili člny na vodu až 350 krát,“ poznamenal organizátor.

Pre milovníkov histórie, v spolupráci s Vlastivedným múzeom, pripravili organizátori prehliadku po Zámockom poznávacom okruhu aj s odborným výkladom. Túto aktivitu navštívilo cca 300 návštevníkov. Jeho súčasťou bola prezentácia náučného chodníka a prehliadka nádvoria zámku a zámockej kaplnky.

Pilotným projektom stredovekých dní bola aj kulinárska akcia „Z Kuchyne starého Fraštáku“. Recepty starých babičiek, ktoré sú súčasťou knihy „Z kuchyne starého Fraštáku“ našli u ľudí pozitívne reakcie. „Aj keď bolo toto podujatie prístupne len v sobotu na pár hodín, vypredalo sa takmer všetko, čo nás veľmi teší. Nevylučujeme, že budúci rok zorganizujeme Kuchyne starého Fraštáku ako samonosné podujatie,“ hovorí Kolišťanik.

Na bezpečnosť akcie dozerala prítomna hasičská a zdravotná hliadka, ktorá zaznamenala menšie poranenia pri rôznych pádoch a malé tržné rany, ktoré boli na mieste ihneď ošetrené.

„Touto cestou by som sa rád poďakoval všetkým partnerom akcie, dobrovoľníkom, a všetkým ktorí sa akoukoľvek mierou pričinili k bezproblémovému chodu akcie,“ na záver poznamenal Peter Kolišťanik.

Foto: All Marketing

Stredoveké dni v OBRAZOCH
27
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM