Rôzne

TIP na výlet: Navštívte vynovenú budovu unikátneho parného mlyna, VIDEO

Jeseň je tu a vy by ste si ešte chceli užiť príjemný výlet? Máme pre vás skvelý tip.

Zdroj: Dnes24.sk

V budove bývalého parného mlyna v obci Dolné Saliby v okrese Galanta vznikol depozit zbierkových predmetov a nová expozícia o histórii parných mlynov v regióne. Budovu spravuje Vlastivedné múzeum v Galante, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK).

Ďalší, ktorý zachránili

V roku 2019 samosprávny kraj zakúpil budovu bývalého parného mlyna a následne realizoval obnovu budovy. „Silná tradícia mlynárstva v tomto regióne spôsobila, že sme sa venovali aj tejto budove. Po Jelke a Tomášikove je to ďalší mlyn, ktorý sa podarilo v regióne zachrániť. Od súkromnej spoločnosti sme odkúpili budovu za 90-tisíc eur a spojili sme v nej depozit s expozíciou. Tá poukazuje na tradíciu mlynárstva v tomto kraji a zároveň ide o unikát medzi mlynmi,“ informoval predseda TTSK Jozef Viskupič.

V mlyne bude inštalovaná nová expozícia s názvom Parný mlyn v Dolných Salibách. „Expozícia poukazuje na obdobie priemyselnej revolúcie, keď sa do popredia dostávajú moderné technológie aj v mlynárstve a na prelome 19. a 20. storočia sa objavujú inovatívne zariadenia mlynov,“ uviedla kurátorka výstavy Diana Gruberová.

Prečítajte si tiež

Pôvodné zariadenie sa nezachovalo

Okrem záchrany technickej pamiatky a expozície získa múzeum vhodné depozitné priestory.

„Svoje miesto tu nájde časť z približne 25-tisíc zbierkových predmetov. Pôvodné zariadenie mlyna, ktoré bolo zakúpené v Budapešti, sa, bohužiaľ, nezachovalo. Budova parného mlyna v Dolných Salibách je ale nepopierateľným dôkazom dobového pokroku na našom území,“ povedal riaditeľ Vlastivedného múzea v Galante Michal Takács.

K budove patrí aj priľahlý pozemok. „Na ňom plánujeme organizovať podujatia. Či už to budú trhy pre miestnych podnikateľov, ale aj ďalšie spoločenské udalosti. V obci je aktívny spoločensko-kultúrny život a aj toto nádvorie zapojíme do miestnych aktivít,“ doplnil podpredseda TTSK József Berényi.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Bývalý parný mlyn v obci Dolné Saliby
9
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM