Peter Bestvina Správy

Trnavská univerzita prijíma prihlášky na Univerzitu tretieho veku

Prihlásiť sa na štúdium v nasledujúcom akademickom roku je možné do konca augusta. Stačí mať nad 40 rokov a ukončenú strednú školu.

Ilustračný obrázok k článku Trnavská univerzita prijíma prihlášky na Univerzitu tretieho veku
Foto: Peter Bestvina / Zdroj: Dnes24.sk

Študujúcim sa môže stať každý, kto dosiahol úplné stredoškolské vzdelanie a vek nad 40 rokov. UTV doteraz absolvovalo 1 039 študentov.

V roku 2020/2021 UTV otvára jazykové študijné programy, právo, prácu s počítačom na rôznych úrovniach, psychológiu, dobrovoľníctvo v komunite, archeológiu, dejiny a umenie v Trnave a ďalšie. „V jazykových a počítačových vzdelávacích programoch prijímame po desať až 15 študentov, v jednoročných vzdelávacích programoch z práva 18 až 35 študentov, v ostatných vzdelávacích programoch desať až 35 poslucháčov,“ uviedla Anna Skupinová z Centra celoživotného vzdelávania na TU.

„Doterajší priebeh UTV hodnotíme pozitívne. Tešia nás počty jej absolventov, ich kladné reakcie, ako aj záujem stále nových uchádzačov,“ uviedla prorektorka TU Zuzana Nevolná. Ako dodala, UTV predstavuje jednu z možností, ako prežiť poproduktívny vek plnohodnotným spôsobom.

Štúdium ponúka kvalitné využitie voľného času, pozitívne sociálne zaradenie, udržiavanie duševnej a fyzickej rovnováhy. Poskytuje pocit užitočnosti a sebarealizácie.

Zdroj: Trnavská univerzita

Príbehy študujúcich

Rudolf Holkovič je vyštudovaný stavebný inžinier, ktorý pracoval v stavebníctve a vo verejnej správe. Na dôchodku sa mu však obmedzil spoločenský kontakt, na ktorý bol zvyknutý. Preto sa rozhodol obnoviť ho prostredníctvom UTV. Hovorí, že to bolo správne rozhodnutie: vyštudoval prácu s IT, dejiny umenia i metamorfózy antického myslenia a kultúry. Na záver získal osvedčenie o absolvovaní UTV.

„Na stavebnej fakulte sme študovali aj architektúru, deskriptívnu geometriu a všeobecné dejiny stavebníctva. Štúdium na UTV v spomenutých oboroch bolo logickým pokračovaním toho, čo som štúdiom a praxou počas aktívneho veku nadobudol a čo mohol ďalej úspešne rozvíjať,“ hovorí Holkovič.

Táto forma záujmového vzdelávania určená pre ľudí, ktorí majú stále záujem o aktívne dianie vo verejnom živote, sú otvorení prijímať nové informácie a ktorí si nájdu v štúdiu naplnenie si svojich záľub a nové sociálne kontakty.

Podľa Holkoviča to nie je len o vzdelávaní. „Sú to aj nezabudnuteľné spomienky z exkurzií, ktoré sme absolvovali počas štúdií, zážitky a ďalšie príjemné chvíle, ktoré ostávajú dlho v pamäti,“ doplnil.

Rovnaké odbory vyštudovala aj Mariana Koleničová, ktorá pracovala ako učiteľka biológie a chémie. Na UTV študuje už osem rokov, univerzita sa pre ňu stala priestorom pre poznávanie, ktoré nikdy nekončí. „Chcem kvalitne tráviť voľný čas, mám potrebu spoločenského kontaktu, potrebu rozvíjať sociálne vzťahy a rozšíriť si vedomosti v oboroch, ktoré boli predmetom môjho záujme, ale v čase pracovného pomeru a iných povinností som si nenašla čas,“ vysvetľuje.

Je dôchodkyňou, no neprestala sa zaujímať o svet okolo seba: študuje, sleduje dokumentárne filmy, navštevuje divadlá či iné kultúrne akcie. A na UTV si našla nových priateľov či načerpala energiu na exkurziách aj s mladšími študentmi Trnavskej univerzity.

Miriam Rašmanová už stihla vyštudovať psychológiu a angličtinu a momentálne je zapísaná na dejiny umenia. Napriek tomu, že je mladá invalidná dôchodkyňa, patrí medzi aktívnych ľudí, rada číta, chodí do prírody, má rada zvieratá. UTV jej ponúkla nové priateľstvá, nové vedomosti a nový pohľad na rôzne veci. „Pre študujúcich, ktorí sú pracovne činní, môže byť tiež prínosom získané osvedčenie napríklad z trojročného štúdia cudzieho jazyka, ktoré sa môže stať prílohou k ich profesijnému životopisu,“ dopĺňa Z. Nevolná.

Ďalším študentom UTV je senior Arpád Matejka, pôvodným poslaním priemyselný energetik. Na UTV najprv vyštudoval „zdravý životný štýl“, momentálne sa venuje psychológii, ktorá patrí medzi trojročné študijné programy. „Poznatky z týchto odborov už nepotrebujem z hľadiska môjho veku na kariérny postup, ale mi pomáhajú na formovanie komplexnej osobnosti,“ hovorí.

Na UTV mu vyhovuje, že prednášky sú zrozumiteľné a stretávajú sa na nich ľudia, ktorí sa zaujímajú o otázky súčasneho digitálneho sveta. „Štúdium ma prinútilo osvojiť si digitálnu komunikáciu a tak si udržať informačné tempo získavania poznatkov prostredníctvom nových technológií. Počas štúdia v oboch odboroch som získal a stále získavam mnoho podnetov ku svojej tvorbe od kolegov-spolužiakov a ich životné skúsenosti sú bohatým zdrojom k literárnym príbehom," dodal Matejka.

Zdroj: Trnavská univerzita

Študijné programy

V novom akademickom roku 2020/2021 UTV otvára študijné programy anglický, nemecký a francúzsky jazyk, etika, psychológia, metamorfózy antického myslenia a kultúry, dobrovoľníctvo v komunite, archeológia, dejiny a umenie v Trnave, dejiny práva na území SR, ochrana práv jednotlivca v medzinárodnom a európskom práve, pozemkové právo, dedičské a rodinné právo, sociálne a medicínske právo, správne a trestné právo, základy teórie práva a ústavného práva, základy práce s PC, práca s PC – základy Wordu, práca s PC – základy Excelu, integrácia Wordu a Excelu, práca s PC – základy práce s obrázkami a fotografiami.

Dĺžka štúdia je 1–3 roky podľa zvoleného vzdelávacieho programu. Vyučovanie prebieha formou siedmich prednášok počas semestra, výučba jazykov sa koná dokonca až 12-krát, vždy popoludní pravidelne v tom istom čase. V sobotu sa nevyučuje. Prednášky začínajú koncom septembra resp. začiatkom októbra v zimnom semestri a vo februári, resp. v marci v letnom semestri.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM