BTW Kultúra Správy Samospráva

Trnavská župa poskytne 165 tisíc eur ako prvú pomoc pre kultúru v kraji

Pretože nezávislá kultúra je jednou z oblastí najviac zasiahnutých koronakrízou, Trnavská župa pripravila „záchranný balík“, aby ju v rámci kraja podporila.

Ilustračný obrázok k článku Trnavská župa poskytne 165 tisíc eur ako prvú pomoc pre kultúru v kraji
Zdroj: Facebook.com/Trnavský samosprávny kraj

Jedna časť tejto sumy bude prerozdelená medzi profesionálne subjekty nezávislej kultúry. Druhú časť župa použije na podporu divadelných a výtvarných umelcov prostredníctvom svojich kultúrnych inštitúcií.

„Trnavská župa pripravila finančnú injekciu 165 tisíc eur na podporu nezávislej kultúry, ktorá teraz zápasí o prežitie. Pre profesionálne subjekty vyčleníme 100 tisíc eur. Tieto prostriedky budú určené na pokrytie ich personálnych a režijných nákladov, prenájom priestorov či úhradu energií. Ďalšie financie, celkom 65 tisíc eur, budú vyčlenené prostredníctvom našich kultúrnych inštitúcií. Dve galérie dostanú spolu 40 tisíc eur na akvizíciu vizuálnych diel súčasných slovenských umelcov a štyri knižnice celkom 10 tisíc eur na nákup knižných titulov od malých slovenských vydavateľstiev. Na zapojenie divadelných umelcov na voľnej nohe do externého tvorivého tímu získa Divadlo Jána Palárika v Trnave 15 tisíc eur. Takouto mimoriadnou spoluprácou vznikne inscenácia pôvodnej slovenskej hry pripravovanej na sezónu 2020/2021,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Hlavným cieľom podporného programu je zmiernenie dopadov pandémie ochorenia Covid-19 na nezávislú kultúru v trnavskej župe.

Týmto krokom chce župa podporiť nezriaďovanú kultúru ťažkých časoch a zachovať rozmanitosť kultúrnej ponuky. V širšom kontexte má podľa župana kultúra a umenie priamy dosah na posilnenie sociálnej inklúzie, ako aj slobody, demokracie, či občianskej spoločnosti.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM