Krimi

Útek väzňa z Leopoldova má dohru: Prepustili troch dozorcov a hrozí im aj trestné stíhanie

Za útek väzňa Ľubomíra Behana z leopoldovskej väznice boli prepustení traja dozorcovia. Pre podozrenie z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom a porušovania povinností strážnej služby sa výsledkami vyšetrovania bude zaoberať aj polícia. Prepusteným dozorcom tak hrozí aj trestné stíhanie.

Ilustračný obrázok k článku Útek väzňa z Leopoldova má dohru: Prepustili troch dozorcov a hrozí im aj trestné stíhanie
Zdroj: TASR

Behanovi sa z väznice podarilo ujsť 2. júna ráno a odvtedy sa zdržiava na neznámom mieste. O výsledky vyšetrovania tohto prípadu sa v utorok priamo vo väznici v Leopoldove zaujímala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Mali dlhoročnú prax

„Zistilo sa, že príslušníci, ktorí mali zabezpečovať na mieste dozor, sa svojim povinnostiam dostatočne nevenovali, respektíve neboli na mieste, na ktorom mali byť. To bolo hlavnou príčinou vzniku všetkých udalostí. Ak by boli na mieste a robili si riadne svoju prácu, väzeň by nemal šancu uniknúť,“ povedala ministerka.

Žitňanská zároveň dodala, že traja dozorcovia s dlhoročnou praxou boli zo služby za hrubé porušenia služobnej povinnosti prepustení k 10. 6. 2016.

„Veľmi ma mrzí čo sa stalo, považujem to za poľutovaniahodnú udalosť, ale treba povedať aj to, že výnimočná udalosť sa vo väznici v Leopoldove riešila od roku 1989 po tretíkrát. Verím, že takéto situácie sa dlho nebudú opakovať. Aj preto som dnes prišla,“ uviedla.

Rozsiahlejšie zmeny nebudú

Podľa Žitňanskej došlo v prípade úteku väzňa k osobnému pochybeniu jednotlivcov a nie k systémovému zlyhaniu a preto momentálne nie je nutné prijať rozsiahlejšie zmeny v práci Zboru väzenskej a justičnej stráže. „K takýmto krokom by bolo nutné pristúpiť, ak by dozorcovia dodržali všetky pravidlá a väzeň by aj tak ušiel. V tomto prípade však došlo k osobnému zlyhaniu. Štandardom je, že si dozorcovia svoje povinnosti plnia a naše väznice sú dobre strážené,“ skonštatovala Žitňanská.

Jej slová potvrdil aj generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan, podľa ktorého je za útekom väzňa zlyhanie jednotlivcov. „Zo šetrenia je zrejmé, že, žiaľ, neboli tam, kde mali byť. Dozorová služba predpokladá sústavnú kontrolu pohybu a činnosti odsúdených na pracovisku. Toto sa nestalo, to znamená, že sa nezdržiavali bezprostredne v priestore, kde odsúdení vykonávali práce. Týmto sa vytvoril nevyhnutný priestor aj na vzdialenie sa odsúdeného,“ uviedol Ivan.

Podľa jeho slov momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by dozorcovia väzňovi pri úteku pomáhali. „Čo sa týka prípadnej nejakej spolupráce, tak by som ju osobne vylúčil. Oni skutočne podliehajú možnosti trestného stíhania. To znamená, že by veľmi veľa riskovali. Pre nich to určite nie je jednoduchá situácia, lebo sa ako odsúdení môžu dostať k nám, kde pred tým strážili,“ dodal Ivan.

Môže vás zaujímať:

Bezpečnostný expert o prípade úteku leopoldovského väzňa: Otázky, ktoré si treba položiť

Hľadanému väzňovi z Leopoldova hrozí ďalší trest: Až 5 rokov basy!

Veľké pátranie pokračuje: Väzňa z Leopoldova stále nedostali. Čo prezradili policajti?

Foto: ilustračné

Ministerka spravodlivosti na návšteve vo väznici v Leopoldove
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM