BTW Správy Samospráva

V Hlohovci sa premnožil páchnuci hmyz! Nie je dôvod k panike, hovoria odborníci

Počas tohto leta je ich u nás viac ako kedykoľvek predtým. Čo s tým robí mesto Hlohovec?

Ilustračný obrázok k článku V Hlohovci sa premnožil páchnuci hmyz! Nie je dôvod k panike, hovoria odborníci
Zdroj: insecta.pro

Vo viacerých lokalitách mesta bol zaevidovaný zvýšený výskyt drobného hmyzu. Ide o bzdochy Behavky brezovej, ktorá znepríjemňuje život pri bytových domoch v okolí briez. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Hrinková Siebenstichová.

Tento problém aktuálne trápi obyvateľov viacerých miest na Slovensku.

Hlohovský odbor životného prostredia sa preto obrátil na odborníka na škodcov z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Ján Kollár Hlohovčanov ubezpečil, že tento hmyz je pre človeka ako aj pre stromy neškodný. „Bežne v prírode žije v brezovo-borovicových porastoch. Počas leta má niekoľko generácií,“ povedal.

„V týchto dňoch je u nás v meste zaznamenaný zvýšený ich výskyt a v takej miere ako nikdy predtým. Je to ojedinelý a dočasný jav, ktorý bude postupne ustupovať, napr. ako v minulých rokoch premnoženie lienok,“ konštatovala hovorkyňa.

Podľa odborníka je celoplošný postrek neopodstatnený, keďže nejde o škodcu na drevine. „Áno, je nepríjemné, ak cez okná a dvere nalietava do bytov, preto odporúčame používať sieťky, prípadne insekticíd, s ktorého výberom vám určite poradia v obchodoch so záhradkárskymi potrebami. Pomôže napríklad aj vôňa levandule,“ poradil Kollár.

Podľa Hrinkovej Siebenstichovej však mesto do budúcnosti nevylučuje plošný zásah. „Ak by aj v budúcnosti došlo k tomuto javu a opakoval by sa zvýšený výskyt tohto hmyzu, mesto zváži vhodné ošetrenie“ dodala.

Zdroj: Mesto Hlohovec
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM