Erik Bojničan Rôzne

V Leopoldove pomenujú brány a bašty pevnosti: K názvom sa vyjadroval aj pápež!

S 350-ročným oneskorením chcú v Leopoldove napraviť, čo stavitelia známej pevnosti neurobili. Každá z brán a bášt opevnenia dostane svoje pomenovanie.

Ilustračný obrázok k článku V Leopoldove pomenujú brány a bašty pevnosti: K názvom sa vyjadroval aj pápež!
Foto: Erik Bojničan / Zdroj: Dnes24.sk

Slávnosť, pri ktorej pomenujú brány a bašty pevnosti plánujú uskutočniť v závere septembra, pričom požehnanie bude mať historický rámec vrátane dobového sprievodu k jednej z brán terajšej väznice.

K názvom sa vyjadroval cisár aj pápež

Jedinečnú akciu pripravuje mesto Leopoldov s vedením väznice a policajným zborom. Informoval o tom zástupca primátorky Juraj Hladký. Myšlienku podľa jeho oslov odštartovala skutočnosť, že maďarskému historikovi Györgovi Domokosovi sa prednedávnom podarilo v archíve Dvorskej vojnovej rady vo Viedni objaviť doteraz neznáme dokumenty.

Prečítajte si: Zaujímavé novinky zo zámku v Hlohovci: Takéto sú najnovšie plány!

Hovoria o tom, aké názvy mali dostať po dostavbe v roku 1669 brány vojenskej pevnosti a jej jednotlivé bastióny-vysunuté časti opevnenia. K názvom sa pritom vyjadroval nielen cisár Leopold I., ktorý podmienil výstavbu, ale i pápež Alexander VII. „K aktu pomenovania však nikdy nedošlo. Prečo, to zatiaľ nevedno,“ uviedol Hladký.

Vzácny nález

Domokos zistil, že poľný maršal Louis Raduit de Souches, ktorý dozeral na výstavbu novej pevnosti, zaslal v auguste 1665 panovníkovi na odobrenie pôdorys s popisom. Ten obsahoval aj návrhy na pomenovanie jednotlivých bášt a brán, pretože to bolo zvykom pri každej takejto stavbe. Maršal navrhol pre brány názvy Porta Alessandrina a Porta Gonzaga.

Prečítajte si: Slzavé údolie v Hlohovci, ktoré bolo svedkom hrozných pohrôm: Viete, kde sa nachádzalo?

Ďalej podľa Hladkého navrhol, aby sa šestica bastiónov nazvala Chigi, Ungeria, Boemia, Moravia, Silesia a Austria. „Okrem prvého sú všetky jednoducho identifikovateľné a mali byť podľa historických latinských alebo talianskych názvov častí monarchie, „susediacich“ s Leopoldovom. Domokos vysvetlil motiváciu názvu bastiónu Chigi. Od Alexandra VII. sa totiž očakávalo, že finančne podporí výstavbu leopoldovskej pevnosti. A pápež, občianskym menom Fabio Chigi, pochádzal zo slávneho talianskeho bankárskeho rodu Chigiovcov,“ dodal Hladký.

Najsilnejšia pevnosť

Leopoldov sa stal najsilnejšou pevnosťou habsburského mocnárstva. Bol predsunutou baštou kresťanskej civilizácie a kľúčom k Európe v čase najväčšej expanzie Turkov. Pomenovali ju po cisárovi Leopoldovi I., so stavbou začali 19. septembra 1665 podľa najmodernejšieho systému – na rovine valy, šance a múry opevnené v hviezdicovitom tvare. Pracovalo na nej tritisíc remeselníkov a robotníkov, ktorí sa na mieste usadili a založili obec Mestečko (dnes Leopoldov).

Prečítajte si: Urobili nášmu mestu reklamu na nezaplatenie: 5 hereckých mien, na ktoré môžu byť Hlohovčania pyšní

V roku 1678 prešla pevnosť prvým krstom. Tokoly a jeho kuruci obsadili celé Slovensko, iba Leopoldov sa ubránil. Za vlády Márie Terézie pevnosť slúžila ako veľká zásobáreň a sklad pre vojsko. Neskôr stratila svoj vojenský význam a v roku 1855 cisár František Jozef I. vydal na návrh ministra Bacha dekrét, aby sa Leopoldov zmenil na väznicu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM