BTW Krimi Správy

V Trnavskom kraji pribúdajú nehody cyklistov na elektrobicykli

Polícia Trnavského kraja eviduje od začiatku roka tri dopravné nehody s cyklistom na elektrobicykli. Z toho dve smrteľné.

Ilustračný obrázok k článku V Trnavskom kraji pribúdajú nehody cyklistov na elektrobicykli
Zdroj: Facebook.com/Polícia SR - Trnavský kraj

O pribúdajúcich nehodách cyklistov na elektrobicykloch informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.

Tragické nehody

Zrážku s kamiónom neprežila na Záhorí staršia žena a druhou obeťou bol 60-ročný muž, ktorý nezvládol riadenie a skončil v priekope. „Elektrobicykel umožňuje väčšiemu počtu ľudí, aby začali alebo pokračovali s bicyklovaním aj vo vyššom veku. Apelujeme na väčšiu pozornosť najmä u starších a menej skúsených cyklistov,“ uviedla Linkešová.

Aké sú príčiny?

Ako doplnila, na cestách sa polícia stretáva s prípadmi, keď cyklisti podcenia situáciu, nepoznajú dobre terén, neodhadnú vzdialenosť a podcenia nastupujúcu únavu. „Pri jazde začnú niektorí riešiť technické vybavenie bicykla a zabúdajú na svoju bezpečnosť. Jazdu na elektrobicykli by mal každý cyklista prispôsobiť najmä svojim schopnostiam a zručnostiam,“ doplnila krajská policajná hovorkyňa.

Nebezpečnosti elektrobicyklov sa Polícia SR vyjadrila aj k videu, ktoré zdieľala na sociálnej sieti. „Veľa elektrobicyklov je stavaných tak, že presiahnu rýchlosť 30 km/h, čím sa približujú mopedom,“ vysvetľuje vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky a dopravných nehôd Tomáš Vrábel vo videu. „Je potrebné vedieť, že ak je vybavený motorčekom, ktorý presahuje výkon 0,25 kW, alebo presahuje rýchlosť 25 km/h a je zaradený do kategórie vozidiel L, je na jeho riadenie potrebné príslušné vodičské oprávnenie,“ dodáva.

Nehody bežných cyklistov

Od začiatku roku eviduje polícia v Trnavskom kraji 16 dopravných nehôd s účasťou cyklistov, z nich 13 zavinili samotní cyklisti. Tri dopravné nehody sa skončili tragicky, pri jednej sa cyklista zranil ťažko a v piatich prípadoch ľahko.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM