Rôzne

Večer zdvihnite hlavu k oblohe: Budeme pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca

Už počas pondelňajšieho večera si budeme môcť pozrieť ďalší astronomický úkaz. Aj na našom území bude viditeľné čiastočné zatmenie Mesiaca.

Ilustračný obrázok k článku Večer zdvihnite hlavu k oblohe: Budeme pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca
Zdroj: TASR

V pondelok (7.8.) budeme pri východe Mesiaca svedkami jeho čiastočného zatmenia. Tým, ktorí uprú oči na oblohu, sa bude zdať, že nebeský spolupútnik Zeme má akoby odhryznuté zo svojej spodnej časti. Tá sa v skutočnosti dostane do zemského tieňa. Na prírodný úkaz upozornil Slovenský zväz astronómov (SZA).

Mesiac v pondelok vyjde v strede Slovenska o 20.01 h stredoeurópskeho letného času. „V tom čase už bude ponorený do zemského tieňa a úkaz bude čoraz výraznejší po západe Slnka na tmavnúcej súmrakovej oblohe,“ opísal astronóm Pavol Rapavý.

Štvrtina bude v tieni

Pri maximálnej fáze zatmenia o 20.20 h bude Mesiac podľa astronóma ponorený do tieňa Zeme štvrtinou svojho zdanlivého uhlového priemeru. „Keďže úkaz nastáva nízko nad obzorom, bude veľmi mimoriadne fotogenický a záleží len na vynaliezavosti fotografov, ako to využijú. Za dobrých pozorovacích podmienok uvidíme Mesiac na nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý je označovaný ako Venušin pás,“ uviedol.

Koniec čiastočného zatmenia nastane o 21.18 h, v tom čase už bude Slnko 11 stupňov pod obzorom. Asi polhodinku po skončení čiastočnej fázy si podľa astronóma ešte všimneme, ako bude pravý dolný okraj Mesiaca mierne tmavší, nakoľko bude v polotieni. „Nad južným obzorom si pozrime aj pokojne svietiaci Saturn v súhvezdí Škorpión a na západe jasný Jupiter v Panne,“ doplnil.

Maximálne tri zatmenia ročne

Zatmenie Mesiaca vzniká pri mesačnom splne, keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Zatmenie však nenastáva pri každom splne, nakoľko dráha Mesiaca je voči rovine zemskej dráhy sklonená o 5,2 stupňa a priemer zemského tieňa vo vzdialenosti Mesiaca je len 1,5 stupňa, vysvetlil v tlačovej správe SZA.

Vo väčšine prípadov teda tieň minie a my pozorujeme len spln,“ objasnil astronóm Rapavý. Ročne tak môžu nastať maximálne tri zatmenia Mesiaca. Tohto roku pritom bolo na Slovensku pozorovateľné len polotieňové zatmenie Mesiaca 11. februára, tento úkaz bol len málo výrazný. Nasledujúce zatmenie bude úplné, nastane až 27. júla 2018 a bude najdlhším úplným zatmením Mesiaca v tomto storočí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM