Zuzana Jakubičková Rôzne

Víno Hlohovec: Vyberali sa najlepšie vína

Sobotné doobedie patrilo špecialistom na víno. Renomovaní degustátori sa zišli pri príležitosti 4. ročníka výstavy Víno Hlohovec.

Cech hostinských, vinárov a gastronómie v Hlohovci usporiadal už 4tý ročník súťažnej výstavy vín s názvom „Víno Hlohovec“. Výstava hroznových vín „Víno Hlohovec“ nadviazala na tradíciu záhradkárskej Hlohovskej ochutnávky vín s ambíciou povýšiť toto podujatie na prestížnu výstavu, ktorá bude nominačnou do Národného salónu vín Slovenskej republiky.

[color=#ff0000]­V tomto roku sa jej podarilo medzi nominačné výstavy prebojovať a to napriek svojej krátkej trojročníkovej histórii a tvrdej konkurencii ostatných uchádzajúcich sa výstav. [/color]

Národný salón vín Slovenskej republiky je najvyššou súťažou vín vyrobených z hrozna vypestovaného na Slovensku. Organizuje sa ako finále súťažných nominačných výstav a degustácií na Slovensku. Táto súťaž od roku 2006 kraľuje slovenským vinárskym výstavám a súťažiam. Salón vystavuje 100 najlepších vín za dané obdobie v "hlavnom meste“ slovenského vinárstva – v Pezinku, kde má víno a jeho výroba svoje nezastupiteľné miesto už po stáročia.

Podobnú tradíciu má víno a vinohradníctvo i v našom Hlohoveckom chotári a o to väčší význam má pre Hlohovec jeho zaradenie medzi elitné výstavy z ktorých sa najvyššie hodnotené vína prepracovávajú do užšieho záverečného rozstrelu, ktorého víťazi postúpia do celoročnej expozície 100 najlepších vín Slovenska.

Odborná degustácia sa uskutočnila v sobotu 12.mája v priestoroch jedálne Odborného učilišťa na Palárikovej ulici v Hlohovci. Degustátori z celého Slovenska mali možnosť ochutnať a ohodnotiť 278 vzoriek vína, od 65 vystavovateľov, z ktorých sa do výsledkovej listiny, po prísnom hodnotení prepracovalo 271.

Hodnotilo sa anonymným spôsobom s uvedením ročníka a kategórie I. až IV.(I. suché biele, II. Polosuché,polos­ladké a sladké bez rozdielu farby, III. ružové suché a IV.červené suché).

[color=#ff0000]­Nadväzujúcou akciou bude verejná výstava vín, ktorá sa uskutoční 1.- 2.6.2012 v piv­ničných priestoroch u Františkánov. Tu si môžu vinári, degustátori i všetci ostatní milovníci kvalitného vína overiť kvalitu práce vinohradníkov i vinárov a v neposlednom rade i degustátorov­.[/color]

vino hlohovec
13
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM