Správy

Voľby do europarlamentu s hlasovacím preukazom: Dajte si pozor na termíny

Občania, ktorí chcú voliť europoslancov v májových voľbách do Európskeho parlamentu mimo miesta svojho trvalého bydliska, potrebujú hlasovací preukaz. Požiadať oň môžu osobne, písomne aj elektronicky.

Ilustračný obrázok k článku Voľby do europarlamentu s hlasovacím preukazom: Dajte si pozor na termíny
Zdroj: Dnes24.sk

Treba si dať pozor na termíny. Ministerstvo vnútra SR tiež pripomína, že hlasovací preukaz je platný len s občianskym preukazom alebo s pobytovým preukazom občana Európskej únie.

Písomne alebo elektronicky môžu ľudia požiadať o hlasovací preukaz v eurovoľbách do 3. mája. Osobne si môže volič hlasovací preukaz vybaviť na obecnom úrade najneskôr deň pred konaním volieb, čiže 24. mája v úradných hodinách.

V žiadosti občan uvedie svoje údaje, ako aj adresu, kam má byť preukaz poslaný. Hlasovací preukaz môže zaňho prevziať aj iný občan, v takom prípade musí v žiadosti uviesť aj jeho údaje. Emailovú adresu na doručovanie žiadostí má obec zverejniť na svojom webe. „Ak obec nemá webové sídlo, zverejní elektronickú adresu na doručovanie žiadostí na úradnej tabuli obce,“ informuje ministerstvo.

Voliť môžu aj cudzinci zapísaní do zoznamu voličov.

Ministerstvo vnútra kontroluje zoznamy cudzincov, ktorí požiadali o zápis do zoznamu voličov na Slovensku. Informácie si vymieňa s krajinou pôvodu občanov, čo má zamedziť možnosti dvojitého hlasovania.

„Cudzinci takto zapísaní do zoznamu voličov budú môcť voliť na Slovensku, kde budú vyberať zo slovenských kandidátov,“ doplnilo ministerstvo vnútra.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Výsledky hlasovania budú známe po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku v nedeľu o 23.00 h. Eurovoľby sa na Slovensku konajú štvrtýkrát. Účasť na posledných bola len 13,05 percenta oprávnených voličov, teda najmenšia zo všetkých krajín EU.

Foto: ilustračné

Vedeli ste o tom, že Slovensko je jednou zo 4 krajín, ktorá nemôže v eurovoľbách hlasovať zo zahraničia? Viac sa dozviete vo videu!

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM