Klaudia Goncalves Kultúra

Zápasí s anorexiou, chce o nej natočiť krátky film: Vy jej v tom môžete pomôcť

Janka Žampachová od detstva bojuje so zákernou chorobou. O anorexii napísala scenár a chystá sa natočiť krátky film. Prispieť k jeho realizácii môžete i vy.

Ilustračný obrázok k článku Zápasí s anorexiou, chce o nej natočiť krátky film: Vy jej v tom môžete pomôcť
5
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk

Prednedávnom sme zverejnili rozhovor so študentkou Obchodnej Akadémie v Hlohovci Jankou Žampachovou. Veľmi otvorene porozprávala o tom, aký je život so zákernou chorobou anorexiou. Janka s týmto ochorením zápasí od útleho detstva a ako sama povedala, je to boj na dlhú trať, ale dopredu ju posúva aj odhodlanie šíriť osvetu o tejto chorobe a stanovený cieľ – natočiť krátky dokumentárny film o anorexii.

„Anorexiou sa trápim po celý svoj život a tak z vlastných skúseností viem, aká je táto choroba nebezpečná, trápi ma, že je skoro neznáma. Po mnohých rokoch hľadania a skúmania, či sa priamo poruchám príjmu potravy detí na Slovensku niekto skutočne odborne venuje, či by mi niekto mohol pomôcť, sme spolu s mojimi blízkymi na nič neprišli," popisuje vtedajšiu situáciu na Slovensku Janka.

Skúšali samoliečbu, v nemocniciach neboli lôžka

Celé Slovensko malo pre detských pacientov s PPP len niekoľko lôžok v nemocniciach na psychiatrických oddeleniach, jediná špecializovaná liečebňa v Bratislave bola v 90tych rokoch zrušená, pretože sa liečba tejto poruchy poisťovniam zdala príliš nákladná s neistým výsledkom.

„Literatúru o tejto problematike sme objednávali z Čiech a pokúšali sme sa o samoliečbu,“ hovorí Janka.

V boji s anorexiou, ktorou Janka trpí od detstva, jej pomáha celá rodina a priatelia. "Vždy keď mi bolo najhoršie som snívala o tom, že raz natočím film, aby som pomohla ostatným, ktorí pomoc potrebujú,“ opisuje Janka, ako vznikla myšlienka natočiť o chorobe film.

Scenár písali pol roka, realizačný tím sa rozrástol o ďalších odborníkov

Janka prihlásila svoj nápad do programu LEAF Award, kde ho ako sľubný a tvorivý vybrali a následne ju spojili ju s jej odbornou mentorkou – scenáristkou, dramaturgičkou Ankou Fifíkovou. Pracuje pre televízie na hraných aj nehraných projektoch. Spolupracovala na kinofilmoch Červený kapitán, Vojtech, Mohyla – cesta do spomienok Milana Rastislava Štefánika.

V priebehu pol roka sa stretávali a spoločne pracovali na tom, aby napísali scenár ku krátkemu filmu Annine denníky. V súčasnosti je scenár už hotový.

„Film je o Anne, ktorá sa každodenne pasuje s Anorexiou = Anou, ktorá jej ukradne „Annine denníky“ a premenuje ich na „Anine denníky“,“ predstavuje film Janka.

Po dokončení scenára Anka s Jankou oslovili ďalších tvorivých ľudí s návrhom na spoluprácu. Do tímu pribudla mladá výtvarníčka Mária Sládečková – umeleckým menom Saturejka, Barbora Michnová z LEAF, umelecký fotograf Milan Kováč, maskérka Lenka Palkechová, slovenský e-shop Kura harabura, ktorý zabezpečil odznaky, režisér a aktivista z Košíc, Mišo Hudák, nezisková organizácia „Dobré veci Elky Fulierovej“, herec Ľuboš „Burák“ Radošovský, Obchodná akadémia Hlohovec, v ktorej priestoroch, sa film bude odohrávať, tím „Chuť žiť“, ktorého je Janka súčasťou a veľa ďalších ľudí, medzi ktorých môžete pribudnúť aj vy.

Pomôcť realizovať natočenie filmu môžete i vy

Projekt je už momentálne v štádiu realizácie, je hotový scenár a rozpočet projektu, funguje aj jeho facebooková stránka, účasť prisľúbili mnohí oslovení herci, do spolupráce sa zapojili šikovní výtvarníci, fotografi, hudbu k filmu bude komponovať španielsky skladateľ.

Realizáciu projektu môžete podporiť aj vy tak, že prispejete na zbierku tu

Za vašu podporu majú pre vás Janka a jej tím pripravené odmeny, väčšina z nich je vlastnoručne vyrobená Jankinými rodinnými príslušníkmi a priateľmi, takže každý darček je neopakovateľný originál (viď fotogaléria).

„Prispievate na kvalitné natočenie filmu, ktorý pocestuje veľkú časť Európy, spolu s prednáškami a workshopmi, ktoré by mali ľudí odhovoriť od chorobného hladovania a pomôcť ľudom, ktorí si touto ťažkou cestou prechádzajú,“ vysvetľuje Janka poslanie filmu.

Cieľom je natočiť film tak, aby bol aktuálny a pomáhal po dobu desaťročí.

Po vyzbieraní cieľovej sumy sa začne s realizáciou, točiť sa bude v júni a film uzrie svetlo sveta koncom augusta. Nasledovať bude premiéra, účasť filmu na rôznych filmových festivaloch, návštevy stredných škôl, spojené s premietaním filmu a diskusiou o poruchách príjmu potravy. Film bude taktiež vydaný na DVD a rozposlaný detským psychológom a psychiatrom v SR.

Janka bojuje so zákernou chorobou: Napísala o nej scenár a chystá dokument
5
Galéria
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Zdroj: hlohovec.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM