Erik Bojničan Rôzne Rôzne

Zdravý poklad z prírody už rastie aj u nás: Vieme, kde si v Hlohovci môžete nazbierať medvedí cesnak!

S teplejšími dňami už začal rásť! Niektorí ľudia medvedí cesnak zbierajú pre jeho liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Tento zdravý poklad z prírody je dobre známy aj medzi Hlohovčanmi. Ak si ho chcete nazbierať, netreba chodiť veľmi ďaleko.

Ilustračný obrázok k článku Zdravý poklad z prírody už rastie aj u nás: Vieme, kde si v Hlohovci môžete nazbierať medvedí cesnak!
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Cesnak medvedí je bratranec obyčajného bežného kuchynského cesnaku, ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť. Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania.

Priamo v Hlohovci

Hlohovčania majú obrovskú výhodu v tom, že zázrak z prírody im rastie priamo v Zámockej záhrade. Park je ním už doslovne posiaty. Pri našej návšteve sme tu narazili na rodinku zberačov, ktorí nám ochotne prezradili, aké plány majú s nazbieranou rastlinou.

„Niečo zjeme len tak s chlebíkom a maslom, ale receptov je neúrekom. Keďže dátumovo vychádza Veľká noc tak, že bude ešte čerstvý plánujeme z neho na Zelený štvrtok pripraviť špenát. Chutí nám viac ako klasický,“ dozvedeli sme sa od pána, ktorý prišiel z neďalekého Zavaru, ktorý ešte prezradil, že ako každý rok aj teraz plánujú vyrobiť ešte tinktúru. Pri tej vraj treba do nejakého číreho alkoholu naložiť listy medvedieho cesnaku a tri týždne ich nechať lúhovať.

Nepomýľte si ho s konvalinkou!

Pri zbere medvedieho cesnaku však treba byť opatrný. Ľahko si ho totiž môžete zameniť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Medvedí cesnak sa dá dobre identifikovať tak, že keď ho človek požmolí v prstoch, zapácha ako cesnak.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM